2. května 2012 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Českým drahám přibylo cestujících

Cestující na hlavním nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující na hlavním nádraží v Praze. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České dráhy vloni přepravily 165,8 milionu cestujících. Oproti roku 2010 jde o nárůst o 1,9 procenta. Cestujících přibylo v příměstské i dálkové dopravě, regionální doprava stagnovala. Oznámil to generální ředitel ČD Petr Žaluda.

Je obecné povědomí o tom, že konkurence Českým drahám přetahuje zbytky cestujících. Skutečnost je ale jiná, řekl náměstek pro ekonomiku ČD Michal Nebeský. Tržby v osobní dopravě se podle něj meziročně zvýšily o 216 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Vzrostla i výše úhrad od objednatelů, ale nárůst těchto výsledků spolykalo zvýšení cen energií a poplatku za dopravní cestu, dodal Nebeský. Z osobní dopravy ČD loni vykázaly ztrátu 583 milionů korun, když v roce 2010 činila ztráta tohoto segmentu osm milionů korun.

Dráhy loni propustily 1900 lidí

České dráhy podle Žaludy vloni propustily zhruba 1900 zaměstnanců, a na mzdách tak ušetřily asi 700 milionů korun. V současnosti zaměstnávají zhruba 16 tisíc lidí. Úspory na zaměstnancích bude dopravce hledat i v letošním roce, půjde ale o stovky, nikoliv tisíce lidí, dodal Žaluda.

České dráhy vloni hospodařily se ziskem 491,2 milionu korun, zatímco v roce 2010 byly ve ztrátě 980,7 milionu korun. Ke kladným hospodářským výsledkům jim pomohl zejména prodej zbytného majetku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz