Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Čeští strojvůdci osedlají Herkula, vlaky na Mnichov se zrychlí

Lokomotiva ER20 Herkules, kterou už mohou řídit i čeští strojvůdci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva ER20 Herkules, kterou už mohou řídit i čeští strojvůdci. | foto: Reprofoto

PRAHA Strojvedoucí Českých drah z plzeňského depa se v těchto dnech přeškolují na nové lokomotivy ER20 zvané Herkules od firmy Siemens. Od změny jízdní řádu (14. června) budou tyto stroje pravidelně jezdit na čtyřech rychlíkových spojích v úseku Plzeň – Furth im Wald. Na hranicích tak odpadne nutnost výměny lokomotivy, což zkrátí dobu cesty mezi Prahou a Mnichovem.

Ve dnech od 1. do 13. června probíhá zácvik a zkoušky dvanácti strojvedoucích z plzeňského depa na lokomotivy typu ER20 řady 223. Stroje Herkules budou nasazeny v kooperaci se společností ARRIVA do turnusů od 2. změny jízdního řádu, tedy od 14. června,“ upřesnila Květuše Skřivanová, vrchní přednostka Depa kolejových vozidel ČD v Plzni.

Lokomotivy ER20

patří k nejmodernějším dieselelektrickým strojům, kterou vyrábí od roku 2002 Siemens Mobility.  ER20 Herkules je čtyřnápravová lokomotiva stavěná pro standardní evropský rozchod 1435 mm. Lokomotiva dosahuje maximální rychlosti 140 km/h s výkonem 2 000 kW. Nejvíce strojů tohoto typu mají Rakouské spolkové dráhy ÖBB, celkem vlastní 100 lokomotiv.

Strojvedoucí si už od února rozšiřovali znalosti němčiny a absolvovali intenzivní kurz německého jazyka. Následovala teoretická část a praktický jízdní výcvik zakončený doplňkovou zkouškou způsobilosti z obsluhy a řízení německé lokomotivy řady 223.

Přednosti moderních lokomotiv je hlavně vysoký výkon.  „Výhodou, která se projeví hlavně od nového jízdního řádu na konci roku, je zrušení jedné výměny lokomotiv, a to ve stanici Furt im Wald. Díky tomu se zkrátí také cestovní čas mezi Prahou a Mnichovem,“ uvádí ředitel odboru kolejových vozidel Rostislav Novák   


Čeští strojvedoucí už od prosince 2008 řídí nejrychlejší lokomotivy světa Taurus na tratích z Prahy do Vídně, z Prahy do Drážďan a z Českých Budějovic do Salcburku. Nově mají oprávnění také na moderní stroje Herkules.

Kde se dá Herkules spatřit?

Do turnusů bude nasazeno celkem dvanáct  lokomotiv Herkules, a to na tyto rychlíkové spoje:
 Franz Kafka z Prahy do Mnichova s odjezdem v 11:00 hodin z Plzně, Jan Hus z Prahy do Norimberka s odjezdem z Plzně v 15:00 hodin a v opačném směru rychlíky Albert Einstein z Mnichova do Prahy s příjezdem do Plzně ve 12:57 a Franz Kafka z Mnichova do Prahy s příjezdem do Plzně ve 20:57 hodin.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?