6. února 2014 13:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Čeští turisté uvízli na Kubě. Čekají na součástku z Kanady

oblast Varadero s jeho 20 kilometrů dlouhou pláží, Kuba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy oblast Varadero s jeho 20 kilometrů dlouhou pláží, Kuba | foto: Profimedia

HAVANA Kvůli poruše letadla společnosti Travel Service uvízlo v kubánském Varaderu zhruba 150 turistů cestovních kanceláří Exim tours a Fischer. Zpoždění letu už je 20 hodin. Na odstranění závady pracuje, je ale nutné na Kubu dopravit důležité zařízení z kanadského Montrealu.

Podle mluvčí leteckého dopravce Vladimíry Dufkové měl spoj aerolinek odletět z Kuby ve středu ve 21:15 středoevropského času. Objevila se ale porucha objevila na důležitém čidle. Odstranění závady vyžaduje delší čas, protože je do Varadera potřeba dopravit testovací zařízení, které se na Kubě nenachází. Nejbližší je možné dopravit až z Kanady.

Pokud vše půjde podle plánu, mohli by podle odhadu aerolinek cestující z Kuby odletět ještě ve čtvrtek večer středoevropského času. Spolu s cestovními kancelářemi jim dopravce do té doby zajistil ubytování v hotelu.

Dopravce klientům spolu s cestovními kancelářemi zajistil ubytování v hotelu. "Klienti jsou v pořádku, zajistili jsme jim hotel," potvrdil mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

"Nechali jsme ubytovat klienty na hotelu, kde čerpají veškerý servis," dodal marketingový ředitel CK Exim tours Stanislav Zíma. Podle něj by se letadlo mělo na zpáteční cestu vydat v pátek ráno v 5:00, na Ruzyni pak přistane po 17:00.

Podle Zímy šlo o závadu na Pitotově trubici letadla. Jde o měřicí přístroj, který umožňuje měřit rychlost proudění média jejím převedením na tlak.

Takzvané Pitotovy sondy stály, spolu se selháním pilotů, v červnu 2009 za zřícením letu 447 Air France při letu z Brazílie do Francie. Podle závěrečné zprávy vyšetřovatelů z roku 2012 katastrofa začala tím, že tyto čidla rychloměrů přestaly kvůli náhlé námraze řádně fungovat. To vedlo k dočasné nejasnosti ohledně rychlosti letounu.

Mezipřistání v Dubaji

Kvůli nedávné poruše letadla Travel Service z 9. ledna uvízli cestující na zhruba deset hodin na letišti v Dubaji. Během mezipřistání pro doplnění paliva při letu z Kolomba na Srí Lance zpět do Česka se objevila technická závada na palivovém systému, kterou se nepodařilo opravit, a společnost proto pro cestující vypravila náhradní letadlo.

Kvůli časově náročnému vystavení víza tehdy cestujícím aerolinky nenabídly možnost ubytování, na přílet náhradního stroje tak čekali na letišti.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz