13. července 2009 23:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Cestovní kanceláře: Vízová povinnost přišla v nejhorším termínu

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zavedení vízové povinnosti pro občany České republiky cestující do Kanady přišlo podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) v nejhorším možném termínu, protože v letním období navštěvuje měsíčně Kanadu až 4000 českých turistů.

Uvádí se to v prohlášení asociace, které ČTK poskytl její viceprezident Tomio Okamura.

AČCKA otevřeným dopisem adresovaným kanadskému velvyslanci v Praze vyzvala Ottawu, aby také neprodleně vyjasnila postup při žádostech o vízum v případě pobytu českých občanů ve třetích zemích, protože tisíce českých turistů navštěvují Kanadu v rámci pobytu v USA.

"Jsme rádi za přechodnou dobu 48 hodin, což zachránilo stovky českých turistů, kteří již mají koupené letenky či zájezdy do Kanady od toho, aby jim bez náhrady zaplacené peníze propadly," napsal. Velkým problémem však podle AČCKA zůstává fakt, že další stovky českých turistů mají zaplacené cesty od čtvrtka, a protože v Praze není možné si o vízum zažádat, musí podat žádost až ve Vídni.

"To bude pro mnohé z nich obrovský časový problém. Z kanadské strany jsme ale obdrželi informaci, že bude během měsíce opět obnoveno na pražské ambasádě vízové oddělení, aby nemuseli Češi žádat o víza až v daleké Vídni," uvedl Okamura. Cestovní kancelář America Tours, která je největším specialistou na Ameriku, nyní podle svého obchodního ředitele Jana Kužela nemá na cestě do Kanady žádný zájezd, takže okamžité zavedení víz jí zatím žádné komplikace nezpůsobí. "Nemáme aktuálně žádný zájezd, který by například přejížděl z USA do Kanady a mohlo mu to (okamžité zavedení víz) způsobit problémy," řekl ČTK Kužel. CK America Tours má nyní v Kanadě několik zájezdů.

Kužel ovšem upozornil, že víza v následujících týdnech a měsících řadu klientů zřejmě přimějí zrušit již zaplacené cesty do Kanady, protože si budou odmítat jezdit vyřizovat kanadská víza do Vídně. Jen America Tours má přitom pro oblast Kanady nasmlouváno několik stovek turistů, kteří si zájezd koupili v době, kdy vízová povinnost nebyla. "Byznys do Kanady půjde určitě dolů," podotkl Kužel.

Do Kanady létají přímo z Prahy pouze České aerolinie, které v létě zajišťují čtyři lety týdně do Toronta. "V provozování tohoto sezónního spoje budeme pokračovat, a to nezávisle na případném zavedení víz," řekla ČTK mluvčí ČSA Hana Hejsková. Společnost podle ní v případech, že cestující nezískal vízum, peníze za letenku vrací. "Obecně platí, že cestujícím, kteří neobdrží vízum do dané destinace, jejich letenku v plné výši refundujeme," dodala.

Kanada zrušila víza pro Čechy na podzim 2007. Podle údajů AČCKA se od té doby počet českých návštěvníků Kanady ztrojnásobil na 30.000 ročně. Po obnovení víz očekává asociace pokles na 20.000.

Lidovky.cz, ČTK