6. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Cestujete po Evropě vlakem? E-jízdenku Českých drah nevyměníte

České dráhy (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (Ilustrační foto.) | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Zakoupenou elektronickou jízdenku Českých drah do zahraničí nemůžete vrátit nebo vyměnit za jinou, ačkoliv obchodní podmínky tuto možnost připouštějí, stěžoval si čtenář serveru Lidovky.cz. Národní dopravce však takové nařčení rezolutně odmítá. O pravidlech elektronického nákupu prý informuje dostatečně.

„Bohužel je potřeba to stále opakovat. Pokud něco kupuji, musím si přečíst, co se v obchodních podmínkách píše před tím, než je odsouhlasím,“ odpověděl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

O jaký problém jde? Čtenář Jan Novák si stěžoval na rozpory v obchodních podmínkách Českých drah a údaji na samotné jízdence. V domnění, že může dlouho dopředu zakoupený „eTicket“ do Německa vyměnit za jiný termín, totiž u několika pokladen na nádražích nepochodil. Odkazoval se přitom na pasáž obchodních podmínek, ve které stojí, že jízdenku lze za určitých podmínek vrátit.

Před potvrzením nákupu a zaplacením upozorněn, že jízdenku není možné vrátit ani vyměnit nejméně 2x.
Před potvrzením nákupu a zaplacením upozorněn, že jízdenku není možné vrátit ani vyměnit nejméně 2x.

Před potvrzením nákupu a zaplacením upozorněn, že jízdenku není možné vrátit ani vyměnit nejméně 2x.

Citovaný paragraf se však vztahuje pouze na vnitrostátní jízdenky. „Abychom předešli podobným nedorozuměním při nákupu 'Včasné jízdenky Evropa' na eShopu, upozorňujeme před potvrzením nákupu a zaplacením naše zákazníky nejméně dvakrát o důležitých podmínkách u této jízdenky, kam patří i fakt, že je není možné vracet ani měnit,“ vysvětluje Šťáhlavský.

„Domnívám se, že k nedorozumění mohlo dojít například tím, že zákazník nevěnoval pozornost 'Důležitému upozornění' v 3. kroku nákupu a 'Obchodním podmínkám' ve 4. kroku nákupu, kdy si možná tyto podmínky celé nepřečetl, a proto omylem vztáhl bod vnitrostátní přeprava na přepravu mezinárodní,“ dodává mluvčí.

mevMartin Nevyhoštěný

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.