6. října 2011 21:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Cestující napadl průvodčího. Dráhy ve Francii vyhlásily stávku

Francouzské dráhy jsou ve stávce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzské dráhy jsou ve stávce. | foto: Shutterstock

ŠTRASBURK Železniční dopravu ve Francii ve čtvrtek silně narušila náhlá stávka strojvedoucích a průvodčích, kteří tak reagovali na zprávu, že jeden z nich byl napaden a vážně zraněn cestujícím.

Rušení a zpoždění vlaků bude podle televizní stanice TV5 nejspíš pokračovat do pátečního poledne.

Cestující ve vlaku na trase mezi Lyonem a Štrasburkem ve východní Francii odpoledne bodl osmkrát nožem čtyřiapadesátiletého průvodčího, jehož stav je podle státních drah SNCF "mezi životem a smrtí". Stalo se tak při kontrole jízdenek, kterou útočník neměl.

Útočník si nic nepamatuje

Zatčený sedmadvacetiletý muž řekl policistům, že si nic nepamatuje. Podle vyšetřovatelů se jedná o psychicky labilního člověka, který byl v minulosti čtyřikrát odsouzen za násilí a urážky. Podobný vážný incident se udál na francouzské železnici naposledy v červenci 2004.

Útok vyvolal silné emoce u strojvedoucích a průvodčích v celé Francii. Podle nich jsou především průvodčí poměrně častým terčem násilí, i když méně závažného, než byl ten dnešní.

"Jeden cestující mě udeřil a utekl," řekla stanici TV5 například jedna mladá průvodčí. Nádraží po celé Francii se zaplnila cestujícími, kteří marně čekali na plánované spoje, které byly zrušeny nebo jezdily se zpožděním.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?