19. listopadu 2009 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Cestující v autobusech doplatí na vyšší páteční mýtné pro kamiony

Autobus (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Cestování autobusem může být od začátku příštího roku dražší. Stát zvýšil páteční mýtné pro kamiony, ale zapomněl, že vyšší sazba bude platit i pro autobusy. Upozorňuje na to Mladá fronta Dnes (MfD).

Dopravci podle ní nemohou očekávat, že by ministerstvo dopravy sazby mýta ještě nějak měnilo. "Žádná výjimka pro autobusy se nechystá," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Deník připomíná, že dopravcům stoupnou ceny hned u trojice různých nákladů.

Zvýší se spotřební daň u nafty, což bude koruna na litr, změní se sazba DPH z devíti na deset procent a zdraží páteční mýtné na dálnicích a vybraných hlavních tazích.

Ministerstvo dopravy vyřešilo páteční zákaz jízd kamionů tím, že jim namísto omezení od začátku února navýší sazby mýta v pátek mezi 15:00 a 21:00 až o polovinu. Více však zaplatí i autobusoví dopravci, jichž se zákaz týkat neměl, píše MfD.

Dopravci převezou v pátek nejvíce lidí

Ministr dopravy Gustáv Slamečka tvrdí, že páteční zvýšení cen dopravní firmy ve výsledku téměř nepocítí, protože je vykompenzují slevy na sazbách po zbytek týdne. S tím ale podle MfD nesouhlasí autobusoví dopravci.

Páteční odpoledne a podvečer jsou totiž považovány za špičku, kdy z velkých měst odjíždí největší množství pasažérů. Naopak v jiné dny vypravují spojů méně.

"Některé naše spoje do Prahy jezdí jen v pondělí a v pátky, kdy je největší zájem cestujících. Haléřové slevy po zbytek týdne nám zdražení mýtného určitě nevyrovnají," řekl například ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Lidovky.cz, ČTK