29. ledna 2010 14:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Cestujících na železnici loni ubylo. České dráhy přesto zvýšily tržby

České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy | foto: ČTK

PRAHA České dráhy loni utržily z jízdného 6,58 miliardy korun, zhruba o šest procent více než v roce 2008. Tržby se zvedly přesto, že dopravce loni přišel o sedm procent cestujících, celkem vlaky využilo 163 milionů lidí.

"Zákazníci stále častěji volí vlak jako nejlepší variantu pro střední a dlouhé vzdálenosti," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Podle něj právě delší jízdy vedly ke zvýšení tržeb. Dráhy ovšem zároveň pro loňský rok zdražily všechny jízdenky včetně kilometrické banky.

Za odlivem cestujících vidí dráhy mimo jiné ekonomickou krizi a související vysokou nezaměstnanost. "Zhruba polovinu poklesu totiž tvoří pravidelní cestující, kteří vlakem dojížděli za prací na traťové jízdenky," uvedl Šťáhlavský. Pokles prý vyvrcholil v posledním čtvrtletí. Kvůli krizi jezdilo i méně turistů, své vykonaly také časté výluky na železnici.

Kolik vlastně stojí provoz drah?

Za provoz rychlíků a regionálních vlaků zaplatily loni ministerstvo dopravy a kraje přes 12 miliard korun. Zda to spolu s jízdným stačilo na pokrytí nákladů, dráhy nezveřejnily.

Kromě vlaků placených z veřejných rozpočtů provozuje podnik i vlaky na své podnikatelské riziko. Sem patří především pendolina a některé mezinárodní spoje. Ani zde nejsou čísla zatím k dispozici, podle dřívějších informací jezdí pendolina ročně se zhruba půlmiliardovou ztrátou, především kvůli odpisům a dluhům z 90. let.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!