4. srpna 2011 17:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČEZ zbrzdí. Rumuni mu dluží dvě miliardy

Rumunské lei (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rumunské lei (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Rumunské divizi české energetické skupiny ČEZ dluží tamní státní železniční společnost CFR ke konci července 330 milionů lei (1,89 miliardy Kč). ČEZ proto dnes varoval, že mu tyto nesplacené účty můžou v Rumunsku omezit investice.

ČEZ na jihovýchodě země buduje pobřežní park větrných elektráren za 1,1 miliardy eur (26,7 miliardy Kč). Podnik je v Rumunsku dodavatelem i distributorem elektřiny.

ČTĚTE TAKÉ:

CFR neplatí faktury dva roky, uvedl manažer rumunské pobočky ČEZ. Podle něj je celkový dluh železniční společnosti, včetně závazků u dalších dodavatelů energií, přibližně dvě miliardy eur.

"Pracujeme na tom"
Rumunská vláda uvádí, že na splacení dluhů pracuje a chystá reformu státních podniků, aby další dluhy nevytvářely. ČEZ věří, že se najde řešení rumunské situace do konce roku a že jeho tamní divize nebude nucena vyhlásit bankrot, napsala agentura Reuters.

Nesplacené faktury rumunských státních podniků představují pro oslabenou ekonomiku země jednu z největších překážek. Hospodářství země se jen tak tak dostalo na začátku roku z recese, výrazný pokles rumunské ekonomiky přitom trval dva roky.

Rumunsko si kvůli hospodářskému oslabení vyjednalo zahraniční pomoc pět miliard eur. Její hlavní organizátor Mezinárodní měnový fond si jako hlavní podmínku této pomoci vynutil právě reformu zadlužených, neefektivních státních firem. Jejich nedoplatky mají nyní hodnotu zhruba 20 miliard lei.

Lidovky.cz, ČTK