10. prosince 2015 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chcete je? Na letišti v Kuala Lumpuru někdo zapomněl tři obří letadla Jumbo Jet

Malajské mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru vyzvalo majitele tří boeingů 747,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malajské mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru vyzvalo majitele tří boeingů 747,... | foto: Reuters

KUALA LUMPUR Více než rok čekají tři letadla Boeing 747, až si pro ně někdo přijde a odletí s nimi. Není to ani trochu nadsázka, na ploše letiště v malajském Kuala Lumpuru se opravdu nachází tři zcela opuštěné stroje. Navíc to nejsou žádné zapomenuté koloběžky, ale jedny z největších letounů na světě. Přezdívá se jim Jumbo Jet.

Vedení letiště už odmítlo stojící plechy déle trpět a v místních médiích rozjelo kampaň podobnou, jako když se hledá ztracené dítě nebo zaběhnutý pes. V tomto případě majitel. Na začátku týdne letiště zveřejnilo černobílé snímky všech tří boeingů, které začaly v Kuala Lumpuru postávat v různých časech.

„Pokud si letadla nevyzvednete do čtrnácti dnů od zveřejnění této výzvy, vyhrazujeme si právo je prodat, popřípadě se jich zbavit jinou cestou,“ varují zástupci mezinárodního letiště.

Malajské mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru vyzvalo majitele tří boeingů 747,...
Malajské mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru vyzvalo majitele tří boeingů 747,...

Zdá se poněkud nepochopitelné, že netuší, kdo obří nákladní boeingy na ploše zanechal. Letiště platí ve všech částech světa za nejstřeženější místa a jejich úředníci mívají o dění na nich dokonalý přehled. V tomto případě to ale zjevně neplatí.

Ne že by se Malajci nesnažili pátrat. Označení letadel TF-ARN, TF-ARH a TF-ARM je v databázích nasměrovalo k leasingové společnosti Air Atlanta Icelandic. Jenže ta je prodala už v roce 2008 a boeingy od té doby změnily majitele ještě několikrát.

„Někdo by měl zaplatit poplatky za jejich stání. Kam ale máme poslat účet?“ zlobí se šéf letiště Zainol Mohd Isa. Pokud se adresy nedočká, hodlá utržené peníze z případného prodeje použít na uhrazení nákladů a dluhů.

mipMichal Pavec

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.