Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chcete pouštět drony? Zaplaťte ‚vzdušné‘, nebo vám hrozí vězení, žádají v USA

Dron - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dron - ilustrační foto. | foto: JAN KUŽNÍK/TECHNETMAFRA

WASHINGTON/PRAHA Nadšencům do bezpilotní aviatiky začínají ve Spojených státech krušné časy. S letadýlkem o váze hrudky másla se musí registrovat u federálních úřadů. Pokud to neudělají, hrozí jim pokuta ve výši několika tisíc dolarů, v krajním případě i vězení.

Létat s klasickým letadlem dnes bez licence nelze. Pro drony - malé bezpilotní letouny – až doteď dlouho nic takového neplatilo. V pondělí však americký Federální úřad pro letectví (FAA) a tamní ministerstvo dopravy oznámily, že nově se musí registrovat i majitelé dronů.

Všichni vlastníci zařízení na dálkové ovládání, které zároveň váží více než 250 gramů, musejí svou „hračku“ od 21. prosince povinně registrovat do národní databáze. Ti, kteří je zakoupili již dříve, pak mají čas do druhé půlky února.

Majitel musí za registraci uhradit poplatek ve výši pěti dolarů. Jen teď kolem Vánoc se očekává, že padne rekord a prodá se 700 až 800 tisíc dronů. Samotná FAA pak mluví o celkovém objemu prodaných rekreačních dronů za celý rok ve výši kolem 1,6 milionů kusů. Ještě v roce 2014 hovořil úřad asi o 200 tisících užívaných dronech.

Aby milovníky létání FAA k registraci přesvědčila, nabídla těm, kdo se upíší během prvních 30 dnů, odpuštění poplatku.

Poplatek se samozřejmě nelíbí prodejcům. Ti se bojí, že by mohl odradit uživatele nejen od registrace, ale i od samotné koupě. Obchodníci by tak mohli snadno přijít o část zisků.

„Poplatek ve výši pěti dolarů může zabránit uživatelům v registraci, jak z důvodu pohodlnosti, tak i z důvodu nákladů,“ uvedla v prohlášení Koalice pro malé bezpilotní letouny, která zastupuje a hájí v této oblasti i zájmy společností, jako je internetový obr Amazon či společnost Google. Organizaci se nelíbí, že se opatření týká i malých dronů, jejichž cena se dnes pohybuje kolem 40 dolarů za kus.

Dárky na sebe budou muset registrovat rodiče

Krom toho je registrace, která platí tři roky, i velkým zásahem do soukromí. Majitel musí uvést jméno, adresu, e-mailový kontakt a poskytnout sériové číslo dronu. V případě, že ho majitel neposkytne nebo nemá, udělí FAA zařízení unikátní identifikační kód. To přináší další problém.

Za prakticky každým technologickým průlomem stojí stát.

Drony, od kterých se čeká, že budou letos jedním z nejoblíbenějších a nejčastěji darovaných dárků dětem, na sebe budou muset registrovat rodiče. Kdo chce získat licenci, musí být totiž starší 13 let.

Podle zástupců úřadu je přitom primárním cílem zvýšit leteckou bezpečnost a zodpovědnost chování majitelů bezpilotních letadel. Zatímco v roce 2014 registroval úřad asi 238 nebezpečných incidentů dronů, letos se číslo vyšplhalo na 4,5 násobek na 1100 případů. Právě rostoucí počet střetů podle FAA vystavuje nebezpečí i posádky normálních letadel.

„Nadšenci do bezpilotních letadel jsou rovněž piloti a s tím přichází i zodpovědnost,“ uvedl podle listu The New York Times ministr dopravy Anthony Foxx. Ten dodal, že povinná registrace dává státním orgánům možnost pracovat s uživateli tak, aby drony nebyly nebezpečné.

Tři roky ve vězení

Sankce pro neregistrované „piloty“ dronů přitom nejsou vůbec mírné. V případě, že si letadýlka majitelé neregistrují, hrozí jim pokuta až 27,5 tisíce dolarů. Pokud by byl prohřešek považován za trestný čin, mohou zaplatit pokutu do výše čtvrt milionu dolarů a hrozí jim i tříleté vězení.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Advantage Consulting, s.r.o.
BENEFITNÍ SPECIALISTA (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč