19. října 2016 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chile s Argentinou provrtají Andy a spojí země tunelem ve čtyřech tisících

Chile - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chile - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BUENOS AIRES Argentina a Chile se dohodly na obnovení projektu výstavby tunelu pohořím And. Tunel s názvem Agua Negra a s délkou asi čtrnáct kilometrů by měl výrazně zkrátit cestu mezi oběma zeměmi. Se zahájením výstavby se počítá v roce 2018, dokončení se předpokládá za deset let.

Náklady mají činit 1,5 miliardy dolarů, což z tunelu dělá jeden z největších infrastrukturních projektů v Jižní Americe.

Tunel povede v nadmořské výšce 3800 až 4070 metrů. Současný hraniční přechod mezi oběma zeměmi leží ve výšce 4780 metrů, od listopadu do května ale většinou bývá kvůli počasí uzavřen. Projekt má financovat Meziamerická rozvojová banka (IADB).

Tunel výrazně urychlí spojení mezi západoargentinským městem San Juan a chilským přístavním městem Coquimbo. Určen bude hlavně pro přepravu zboží a pro turistiku. Tunel by mohl také urychlil obchodní spojení mezi Chile a jihobrazilským přístavem Porto Alegre.

Nový tunel má být jedním z nejdelších silničních tunelů na světě. V současné době prvenství patří Laerdalskému tunelu v Norsku, který je dlouhý 24,5 kilometru.

Tunel přes pohoří And by tak byl pátým až šestým nejdelším tunelem na světě, podle toho, jaká bude skutečná délka po jeho dokončení. Vůbec nejdelším tunelem na světě je Gotthardský tunel, který je ale železniční. Dlouhý je 57 kilometrů.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)