29. března 2011 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chvost EU: ekologické vozy se v Česku nechytají

Automobilisté při cestě na jih uvízli v letos největších zácpách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilisté při cestě na jih uvízli v letos největších zácpách | foto: Shutterstock

BRUSEL  Emise u nově zakoupených vozů se v průměru v Česku za posledních pět let snížily vůbec nejméně v celé Evropské unii. Novináře o tom dnes informovala asociace JATO, která poskytuje údaje o automobilovém průmyslu.

Statistiku je možné vykládat jako nechuť Čechů nakupovat nové ekologičtější vozy. Výrobci automobilů na území Česka přitom patří v rámci EU k průměru, včetně mladoboleslavské Škody Auto.

Před pěti lety nově prodané vozy v Česku produkovaly v průměru 155,8 gramu oxidu uhličitého (CO2) na kilometr, loni to bylo 149,4 gramu CO2 na kilometr. Rozdíl tak činí pouhých 6,4 gramu, tedy suverénně nejméně v celé evropské sedmadvacítce.

Nejlépe je na tom Švédsko, lidé kupují menší auta
Česko tak výrazně zaostává za nejlepším Švédskem, které snížilo emise o více než 40 gramů na 152,3 gramu CO2 na kilometr. Švédové se zřejmě pomalu loučí s velkými a výkonnými auty, protože ještě v roce 2005 emise u nově zakoupených vozů činily téměř 194 gramů CO2 na kilometr, tedy nejvíce v Evropě.

"To je obdivuhodný výkon, ke kterému možná trochu napomohly těžké hospodářské podmínky. Ty donutily spotřebitele nakupovat menší a levnější vozidla, která tradičně produkují méně oxidu uhličitého. Uvidíme, jestli se tento trend udrží ve zlepšeném ekonomickém prostředí a lidé se skutečně začnou zbavovat větších aut," řekl viceprezident JATO Gareth Hession.

První místo patří Fiatu, Škodovka je jedenáctá
Při porovnání celkové výše emisí, nikoliv pokroku za posledních pět let, je ekologickým premiantem EU Portugalsko. Jako první členský stát splnilo unijní cíl pro emise u nových automobilů, který představuje 130 gramů CO2 na kilometr. Loni se v Portugalsku prodala nová auta s průměrnými emisemi 127,4 gramu CO2 na kilometr.

Nejekologičtějším výrobcem v unii je s přehledem Fiat se 123,1 gramu CO2 na kilometr, následovaný Toyotou (128,2 gramu CO2 na kilometr) a Seatem (131,3 gramu CO2 na kilometr). Mladoboleslavské Škodě Auto patří 11. místo z celkem 20 sledovaných automobilek s průměrnými emisemi ve výši 139,9 gramu CO2 na kilometr. Nejméně ekologickým výrobcem v EU je německý Mercedes se 172 gramy CO2 na kilometr.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!