18. září 2009 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chybí miliardy. Podívejte se, které silniční projekty ve vašem kraji končí

Stavba dálnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Osud desítek tuzemských dopravních staveb je kvůli nedostatku peněz nejistý. Odsouvá se především dokončení páteřní sítě rychlostních silnic a dálnic a také některé obchvaty měst.

Na dnešním setkání s novináři to uvedl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Jen pro příští rok prý chybí na výstavbu silnic a železnic 24 miliard korun.

Vláda ve středu schválila aktualizaci harmonogramu výstavby dopravní infrastruktury. Hlavní změnou je posun některých termínů, nejhůře jsou na tom stavby, kde termín předpokládaného dokončení zmizel úplně. To je například dálnice D11 u Hradce Králové, silnice R52 na jižní Moravě nebo rychlostní železnice z centra Prahy na letiště a dále do Kladna.

"Pokud nejsou peníze, tak nelze očekávat, že se ty stavby dokončí nebo vůbec začnou, už dnes jsou na stavbách redukce," uvedl Slamečka. Typickým příkladem, kde se výstavba utlumí hned na počátku, je R49 na Zlínsku směrem na Slovensko. Podobně je na tom podle ministra dopravy obchvat Chrudimi.

Nejohroženější velké stavby (bez termínu dokončení)

Stavba  a odhadované náklady na dokončení:

R49 (Zlínský kraj) - chybí 30 miliard Kč
Na úsek Hulín - hranice ČR/SR nejsou na léta 2010 až 2012 žádné peníze

R52 (Jihomoravský kraj) - chybí 10 miliard Kč
Na úsek Pohořelice - hranice ČR/Rakousko nejsou na léta 2010 až 2012 žádné peníze

D11/R11 (Královéhradecký kraj) - chybí 34 miliard Kč
Na úsek Praskačka - hranice ČR/Polsko nejsou na léta 2010 až 2012 žádné peníze

I/42 - Velký městský okruh Brno - chybí 12 miliard Kč
Nejkritičtější potřebu pokryjí příští rok zhruba dvě miliardy z dluhopisů

D3/R3 (Jihočeský kraj) - chybí 66 miliard Kč
Dokončení dálnice má financovat soukromá firma v projektu PPP - několikrát byl odložen

Rychlodráha Praha - Kladno - chybí 32 miliard Kč
Na léta 2010 až 2012 nejsou žádné peníze

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Státu prý za zakonzervování staveb nehrozí žádné sankce ze strany stavebních firem. Uzavřené smlouvy podle zástupců ministerstva umožňují zastavení výstavby i po ukončení výběrových řízení z důvodů nedostatku peněz. Termíny se budou údajně řešit smluvními dodatky.

V rozpočtu fondu dopravy na příští rok jsou na zakonzervování staveb dvě miliardy korun. Podle Slamečky jsou to peníze určené především k dovedení staveb do fáze, kdy je bude možné pozastavit.

Mapa plánované páteřní dálniční sítě ČR

Mapa dalniční sítě ČR včetně rychlostní silnice R52 k rakouským hranicím.

Ohroženy jsou především stavby, na které není možné použít peníze z evropských fondů. Donedávna hrozila varianta, že na tyto stavby nezbudou příští rok téměř žádné peníze, vláda nakonec schválila dodatečný příspěvek ve výši zhruba 12 miliard korun z dluhopisů. Peníze půjdou na prioritní projekty, především pražský okruh a dálnici D47 na severní Moravě.

Dostane se například i na okruh v Českých Budějovicích, kde donedávna hrozilo zastavení stavby. "Zastavení této stavby by městu přineslo obrovský dopravní problém," uvedl Slamečka. Okruh má být zároveň přivaděčem k nové dálnici D3, jejíž dostavba je však ve hvězdách. Omezení by se nemělo týkat ani městských staveb v Plzni a Ústí nad Labem.

Úseky dálnic a rychlostních silnic, které by podle plánu měly být uvedeny do provozu v letech 2008-2010.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.