Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chystá se sesazení ‚vrchního železničáře’. Víme, kdo má nahradit šéfa Českých drah Nebeského

Generální ředitel ČD Václav Nebeský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČD Václav Nebeský | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Jen něco málo přes rok zatím strávil Václav Nebeský na nejvyšším postu v Českých drahách. Už za týden ale bude podle informací serveru Lidovky.cz hlasovat dozorčí rada dopravce o jeho odvolání. Vybraný má být i jeho nástupce, jímž se má stát nynější šéf ČD Cargo Ivan Bednárik.

Jen za první půlrok prodělala letos osobní doprava skoro dvě miliardy korun, covid doslova vyhnal cestující z vlaků. Navzdory tomu, že za epidemii vedení Českých drah (ČD) nemůže, není ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) s jejich vedením spokojený, napětí je dlouhodobé. I proto se ve vedení firmy chystají zásadní personální změny, které pro Lidovky.cz potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje.

Dozorčí rada podniku – která je de facto prodlouženou rukou vlády – by měla ve čtvrtek hlasovat o odvolání generálního ředitele ČD Václava Nebeského. Z představenstva by ale neměl zmizet úplně, ve hře je varianta, že zůstane jeho místopředsedou. Několikrát například žádal ministerstvo dopravy o finanční pomoc, například odpuštění plateb za dopravní cestu, ale neuspěl.

Favoritem na Nebeského místo v čele firmy je Ivan Bednárik, zkušený slovenský manažer, který už šest let vede nákladní dceru Českých drah, ČD Cargo. A úspěšně, každý rok si firma připisuje stamilionové zisky a patří mezi nejvýdělečnější součásti státního koncernu.

Šéf společnosti ČD Cargo Ivan Bednárik.

Šéf společnosti ČD Cargo Ivan Bednárik.

I díky tomu dostal Bednárik v září loňského roku smlouvu na dalších pět let. Nyní by měl pomoct překlenout těžkou dobu v osobní dopravě. Možnou personální změnu nekomentoval. Podle zdrojů serveru Lidovky.cz jde však o velmi pravděpodobnou variantu.

Z pětičlenného představenstva pak nejspíše vypadne jiný slovenský manažer, Patrik Horný, který má v ČD pod palcem finance. O plánovaných personálních změnách informoval také server zdopravy.cz.

České dráhy počítají s tím, že na konci roku můžou mít účetní díru až tři a půl miliardy korun. Klíčový problém jsou chybějící cestující, kteří nejezdí kvůli tomu, že pracují více z domova, navíc jsou stále z velké části uzavřeny školy a mezinárodní doprava je téměř na nule.

„V současné době jezdí vlaky ČD v průměru zhruba 25 procent obvyklého počtu cestujících. Při porovnání dálkové a regionální dopravy můžeme říci, že mírně vyšší obsazenost vlaků registrujeme v příměstských linkách regionální dopravy,“ popsal před dvěma týdny mluvčí drah Robert Pagan.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...