Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Muž žil tajně tři měsíce v zakázané zóně nejrušnějšího letiště světa. Prý se bál covidu

Třiatřicetiletý Aditya Singh byl zatčen za to, že tři měsíce žil v zakázaném... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třiatřicetiletý Aditya Singh byl zatčen za to, že tři měsíce žil v zakázaném... | foto: AP

CHICAGO Dlouhé tři měsíce žil bez povšimnutí v zabezpečeném prostoru nejrušnějšího letiště světa, chicagského O´Hare. Američan Aditya Udai Singha se s cizím ID vydával za zaměstnance. Příběh jako z filmu skončil u soudu.

Pandemie koronaviru nebo občanská válka. Oba důvody mohou být dostatečně výmluvné na to, aby se cestující po přistání nedostavil k pasové kontrole. Ať už Tom Hanks v roli Viktora Navorského ve filmu Terminál od Stevena Spielberga skončil jakkoli, dost možná svým rozhodnutím inspiroval také třiatřicetiletého Kaliforňana Singha. Na rozdíl od filmu však Singh stanul rovnou před chicagským soudem.

V zabezpečeném prostoru nejrušnějšího letiště na světě O´Hare v Chicagu se mu však podle amerického CNN předtím podařilo bez povšimnutí přečkat čtvrt roku. Podle státních zástupců Singh přiletěl do Chicaga přímým letem z Los Angeles už 19. října loňského roku. Nenásledoval ovšem dav svých spolucestujících k pasové kontrole, od toho dne mu byly domovem vyhrazené bezpečnostní prostory letiště. A to až do jeho nedávného zatčení.

Nedotažený scénář

Jak dny plynuly, Singhovi došlo, že se bez letištní ID karty, peněz a jídla dlouho neobejde. A tak si náležitosti obstaral. Jídlo mu čas od času darovali cestující, kteří se slitovali, ovšem kde konkrétně vzal zhruba 500 dolarů (asi 11 tisíc korun), za jejichž krádež byl později obviněn, zůstává otázkou.

Filmový scénář se mu ale zásluhou dvou zaměstnanců United Airlines až k závěru dotáhnout nepodařilo. Poté, co vůči Singhovi pojali podezření a on se snažil prokázat ID kartou, která byla koncem října odcizena tamnímu provoznímu řediteli, byl 16. ledna zatčen. A jak informuje CNN, policie v Chicagu ho obvinila z pobytu v zakázaném prostoru letiště a krádeže téměř pěti set dolarů.

Nad celým případem následně neskrývala údiv také soudkyně Susana Ortiozová: „Nevím, jestli tomu dobře rozumím,“ ujišťovala se. „Tvrdíte mi, že neautorizovaná osoba, která není zaměstnancem letiště, žila po dobu tří měsíců v zabezpečené zóně terminálu letiště O´Hare a za celou dobu si jí nikdo nevšiml?“ Skutečně tomu tak bylo. 

„Bál jsem se covidu“

Polehčující okolností pro rezidenta Los Angeles byl dosud čistý trestní rejstřík a tak Singh z celé záležitosti prozatím vyvázl s pokutou jeden tisíc dolarů (zhruba 22 tisíc korun) a zákazem vstupu do prostoru letiště O´Hare v Chicagu.

Proč to celé dělal? Podle své advokátky ex offo Kathleen Hagertyové se „bál jít domů kvůli covidu“. Že je fanouškem filmů Stevena Spielberga, Singh nepotvrdil. 

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...