27. srpna 2015 6:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Čína se topí, ale bude létat. Koupí stroje za bilion dolarů, spočítal Boeing

Boeing 747-8 stojící na francouzském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 747-8 stojící na francouzském letišti. | foto: Reuters

CHICAGO Propad druhé největší ekonomiky světa a zmatek na akciových trzích nezviklaly důvěru firmy Boeing v boom na čínském leteckém trhu. Čína a Asie obecně znamenají pro výrobce aeroplánů velkou budoucnost.

Že s momentálně ekonomicky rozklíženou Čínou seriózně počítá, dokázal americký Boeing zveřejněním svého dvacetiletého výhledu. Jeho experti uvedli, že tamní aerolinky vytvoří za dvě dekády poptávku po 6330 letadlech.

Jejich celková cena by byla 950 miliard dolarů. Boeing odhadl, že v Číně přibude lidí, kteří si budou moci létání dovolit. A to jak na domácích linkách tak v rámci dlouhých cest přes oceán. Flotila okřídlených strojů se ze současného počtu 2570 letadel ztrojnásobí.

„Navzdory nestálosti na čínském finančním trhu vidíme v leteckém sektoru z dlouhodobého hlediska silný růst. Naopak nevnímáme žádné zpomalení v rozvoji čínské dopravy,“ uvedl Randy Tinseth, který je v Boeingu viceprezidentem pro marketing.

Jeho firma sídlící v Chicagu odhaduje, že v příštích dvaceti letech ještě přibude čínských aerolinek, včetně nízkonákladových společností. Ze 6330 letadel bude 1510 takzvaně širokotrupých. Ta se využívají převážně na dlouhé lety.

Pozadu nezůstává ani evropský výrobce Airbus, který má na čínském trhu zhruba poloviční podíl.

V současné době má 1180 objednávek na aeroplány od čínských dopravců a plánuje postavit ve městě Tchien-ťin nové kompletovací centrum.

mipMichal Pavec

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!