26. května 2016 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Číňané plánují autobus jezdící nad auty. Bude levnější než metro, slibují

Číňané přišli s konceptem Tranzitního zvýšeného autobusu, který by jezdil po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňané přišli s konceptem Tranzitního zvýšeného autobusu, který by jezdil po... | foto: Repro YouTube

PEKING Čínští inženýři přišli s nápadem, který má pomoci s dopravními zácpami a smogem ve velkých městech. Koncept se nazývá Tranzitní zvýšený autobus - cestující v něm jedou nad automobily a vůz hromadné dopravy nemusí čekat v koloně.

Autobus bude podle plánů jezdit na elektrický pohon a pohybovat se bude po kolejích - každý vůz bude schopen pojmout až 1200 cestujících.Na projekt upozornila čínská televizní stanice CCTV.

Zkušební jízdy by měly začít koncem letošního roku. Náklady na projekt budou činit méně než jednu pětinu nákladů na metro a celou výstavbu je možné podle autorů studie zvládnout do jednoho roku.

Ne všichni jsou ale z nového konceptu nadšeni. Kritici například upozorňují, že provoz na silnicích v Číně bývá chaotický, řidiči se nedrží ve svém jízdním pruhu a nedávají pozor, takže hrozí mnoho nehod.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!