16. ledna 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Co nového na kolejích: linka na Ukrajinu, svačiny pro děti i obrazovky v sedadle

Vůz typu Astra s individuálními obrazovkami v sedačkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz typu Astra s individuálními obrazovkami v sedačkách. | foto: RegioJet

PRAHA Rozšíření tras, svačinky v dětských vozech i individuální obrazovky zabudované v sedačkách. Tak vypadají novinky na české železnici. Na své si ale přijdou i cyklisté nebo vozíčkáři, slibují dopravci. Nové linky povedou na střední Moravu, Ukrajinu či Německo.

„Naši cestující budou moci nově od 21. ledna využít z Prahy návazný autobusový spoj do Drážďan a Berlína. Celou cestu například z Ostravy zakoupí na jednu jízdenku,” představila novinky mluvčí Leo Expressu Petra Valentová.

Soukromý dopravce také zahájil na konci minulého roku provoz návazné autobusové linky z Přerova do Zlína a z Košic na Ukrajinu.

Na Ukrajinu se ale dostanete i vlakem. Lidé totiž můžou využít lůžkový vůz Ukrajinských železnic ve společném projektu českých, slovenských a ukrajinských drah z loňského léta.

„Lůžkový vůz Ukrajinských železnic se speciálním vybavením pro změnu podvozků bude odjíždět z Prahy každý den ve 23.09. Do ukrajinského Čopu vůz přijede ve 13.31 a bude pokračovat do Lvova a Kyjeva, kam přijede následující den ráno v 7.43 hodin,” informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Rozšíření tras plánuje také další konkurence, RegioJet podnikatele Radima Jančury. Nově vypraví zejména spoje na střední Moravě, jde hlavně o Valašsko, Zlínsko a Slovácko.

„Budeme rozšiřovat spoje také na Slovensku, kde již ve druhé polovině ledna posílíme kapacity vlaků na trase Bratislava - Košice a zpět, a to až na třináctivozové soupravy. Posilovat budeme i naše mezinárodní spoje z Čech na Slovensko. Zde budeme postupně nasazovat větší počty vozů, stejně jako na nočním spoji Praha - Košice a zpět hodláme zvyšovat podíl spacích vozů,” doplnil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Svačiny pro děti i bezbariérové spoje

Na děti se dopravci zaměřili především v minulém roce. Každý z nich umožňuje využít cestujícím dětská kupé a oddíly. V nich jsou k dispozici hry, tablety nebo televize s pořady pro nejmenší.

„Od konce minulého roku nabízíme v dětském oddíle svačinku zdarma, je možné si zapůjčit také tablety s hrami a pohádkami,” popsala mluvčí Leo Expressu Petra Valentová.

Zábava ale nečeká jen na děti. Společnost RegioJet si pro cestující připravila vůz s indivuálními obrazovkami zabudovanými v sedačkách. Ty mohou zákazníci znát z autobusů Student Agency, do jejíž skupiny RegioJet patří.

„Na všech spojích by měl být zařazen vůz typu Astra s individuálními obrazovkami v sedačkách s možností sledování několika desítek filmů, poslechem hudby či sledováním zpravodajství,” uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Vůz bude zároveň na přání zákazníků provozován jako takzvaná klidová zóna.

V letošním roce se také zvýší počet bezbariérových spojů. České dráhy jich nabídnou přes 4600. Počet cestujících na vozíčku se každoročně zvyšuje, zatímco před deseti lety tomu bylo okolo 200 osob za rok, dnes číslo atakuje hranici 5 tisíc.

Vagon Českých drah zmodernizovaný šumperskými dílnami Pars Nova. Primárně jde o...
Bezbariérový vagon Českých drah.

České dráhy se zaměří také na cyklisty. Nově si bude možné půjčit kolo v rámci služby ČD Bike také v Přerově, Ústí nad Labem a ve Starém městě u Uherského Hradiště. V Třeboni bude možné si kromě klasického kola půjčit také elektrokolo.

surŠarlota Šudrychová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!