11. ledna 2012 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Co se postaví? Na dálnice a tratě půjde 46 miliard

Otevření vysočanské radiály. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otevření vysočanské radiály. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda schválila návrh aktualizovaného harmonogramu výstavby dopravní infrastruktury do roku 2013. Mezi prioritními stavbami, které se mají letos zahájit, je oprava některých úseků dálnice D1, prodloužení hradecké dálnice D11 a modernizace železniční trati mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem.

Za nové stavby plánuje ministerstvo v letošním roce utratit přes 46 miliard korun, o dvě miliardy více než investovalo loni.

Největší část dopravních investic se týká Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které by na nově zahajovaných stavbách mělo letos proinvestovat přes 25 miliard korun. Dalších 20 miliard investuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se stará o výstavbu a údržbu kolejí, řekl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáš Čoček.

Na co půjdou letos peníze?

Stát letos v rámci budování silniční a dálniční sítě nejvíce investuje do výstavby dálnice D3 na České Budějovice a rychlostního obchvatu kolem Prahy.

  • Mezi několik staveb na D3 rozdělí ŘSD celkem 4,1 miliardy korun. Nejvýznamnější z nich je pokračování budování úseku Tábor-Soběslav a navazujícího Soběslav-Veselí nad Lužnicí.

  • Na rychlostní obchvat kolem Prahy připadne 2,9 miliardy korun, z toho nejvíc spolkne úsek D1-Vestec.

  • Na pokračování dostavby dálnice D8 plánuje ŘSD letos 1,6 miliardy.

  • Na ostravskou D47 zhruba 1,5 miliardy korun.

  • Dodavateli elektronického mýtného systému letos fond dopravy plánuje vyplatit neinvestiční prostředky za 2,2 miliardy korun, dalších více než 300 milionů na investice a 171 milionů na běžný provoz.

Celkem má fond pro letošní rok k dispozici 66 miliard korun včetně plánovaných dotací z Evropské unie. Část z těchto peněz je ale určená na neinvestiční položky, například pravidelnou údržbu.

Nejdražší letos zahájenou stavbou je plánovaná modernizace dálnice D1 v úseku Mirošovice - Kývalka, což si v následujících letech vyžádá přes 23 miliard korun. Na pět miliard korun vyjde prodloužení dálnice D 11 mezi Hradcem Králové a Osičkami.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi nejdražšími železničními stavbami zahajovanými v letošním roce je elektrizace brněnské trati za 4,5 miliardy korun, na bezmála pět miliard korun je odhadovaná celková výše investic do modernizace trati mezi Veselým nad Lužnicí a Doubím u Tábora.

Jaké dálnice se letos zprovozní?

Ředitelství letos slibuje zprovoznění šestikilometrového úseku na D47 Bohumín-státní hranice s Polskem, úseku Lovosice-Bílinka na D8, dokončení části R6 Nové Sedlo-Sokolov nebo dokončení modernizace části D1 u Prahy.

Počet nově otevřených kilometrů na tuzemských rychlostních komunikacích by se měl proti loňským 11 km více než zdvojnásobit. Celkově tak bude v Česku přes 1200 km rychlostních silnic a dálnic.

Součástí materiálu, který ministr dopravy Pavel Dobeš dnes kabinetu předložil, je i stížnost na nedostatek financí. V rozpočtech SFDI pro roky 2012 a 2013 jsou navrhované výdajové limity státních příspěvků ve výši 41 miliard korun, respektive 37 miliard korun, uvedlo ministerstvo dopravy.

Rozpočet fondu je letos proti loni schválenému střednědobému výhledu nižší o šest miliard korun a napřesrok o deset miliard, dodalo ministerstvo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz