11. ledna 2011 11:12, aktualizováno  11:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČOI zveřejnila 49 pump. Prodávaly nekvalitní benzin a naftu

Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic prodávajících nekvalitní benzin nebo naftu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic prodávajících nekvalitní benzin nebo naftu. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic, které prodávají nekvalitní pohonné hmoty. Zároveň představila novinku - "mobilní laboratoř". S tou by měla inspekce na základě podezření od spotřebitelů inspekce odebírat vzorky benzinu nebo nafty z pump. A pokud odhalí nekvalitní pohonné hmoty, obratem zakáže jejich prodej.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) uvedl, že se také zvýší počet ročně odebíraných vzorků o pětinu. Za minulý rok jich Česká obchodní inspekce (ČOI) odebrala zhruba 1900, přičemž u 148 z nich byly zjištěny nedostatky. Hrubého porušení limitů se však podle ředitele inspekce Jana Štěpánka dopustila jen část z nich.

Velký zájem o seznam pokutovaných stanic však neustály webové stránky ČOI, jsou dočasně nedostupné. Seznam však čtenářům LN nabízí následující dokument.

SEZNAM POKUTOVANÝCH ČERPACÍCH STANIC:

Inspekce udělila za minulý rok pokuty v hodnotě přes osm milionů korun. Nejvyšší částku 3 miliony korun zaplatila společnost Falko II. Czech s.r.o. za provozování stejnojmenné čerpací stanice v Olešné. Krom toho jí ČOI dále pokutovala za pumpy v Havlíčkově Brodě, Smržovce, Hlinsku, Třemošnici a Seči.

Výsledky kontrol každý měsíc
Výsledky kontrol bude ČOI uveřejňovat pravidelně každý měsíc na svých webových stránkách: "Aby bylo jasné, která (čerpací stanice) soustavně porušuje zákon a které se mohla stát jen ojedinělá závada," vysvětlil výhodu pravidelného zveřejňování výsledků kontrol Kocourek.

Čtěte také:

Krom toho bude ČOI zveřejňovat i jména výrobců a distributorů nekvalitního benzínu, který může poškodit motor vozidel. 

Mobilní laboratoř
Ministr Kocourek připomněl, že se chce inspekce více orientovat na spotřebitele. S tím souvisí i zavedení mobilních laboratoří, které budou mimo jiné kontrolovat benzín nebo naftu na pobídku samotných zákazníků čerpacích stanic. Rozbor vzorků může být do dvou hodin hotový. V případě, že se potvrdí špatná kvalita pohonné hmoty, ČOI na místě zakáže její prodej a zamezí tak možnému poškození automobilů dalších spotřebitelů.

Dosud se výsledky kontrol uváděly pouze obecně, bez poukázání na konkrétní čerpací stanice. Zveřejňování jmen čerpacích stanic ale umožnila novela zákona, kterou loni v prosinci schválila vláda.

spaŠárka Pálková
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.