Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČOI zveřejnila 49 pump. Prodávaly nekvalitní benzin a naftu

Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic prodávajících nekvalitní benzin nebo naftu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic prodávajících nekvalitní benzin nebo naftu. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic, které prodávají nekvalitní pohonné hmoty. Zároveň představila novinku - "mobilní laboratoř". S tou by měla inspekce na základě podezření od spotřebitelů inspekce odebírat vzorky benzinu nebo nafty z pump. A pokud odhalí nekvalitní pohonné hmoty, obratem zakáže jejich prodej.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) uvedl, že se také zvýší počet ročně odebíraných vzorků o pětinu. Za minulý rok jich Česká obchodní inspekce (ČOI) odebrala zhruba 1900, přičemž u 148 z nich byly zjištěny nedostatky. Hrubého porušení limitů se však podle ředitele inspekce Jana Štěpánka dopustila jen část z nich.

Velký zájem o seznam pokutovaných stanic však neustály webové stránky ČOI, jsou dočasně nedostupné. Seznam však čtenářům LN nabízí následující dokument.

SEZNAM POKUTOVANÝCH ČERPACÍCH STANIC:

Inspekce udělila za minulý rok pokuty v hodnotě přes osm milionů korun. Nejvyšší částku 3 miliony korun zaplatila společnost Falko II. Czech s.r.o. za provozování stejnojmenné čerpací stanice v Olešné. Krom toho jí ČOI dále pokutovala za pumpy v Havlíčkově Brodě, Smržovce, Hlinsku, Třemošnici a Seči.

Výsledky kontrol každý měsíc
Výsledky kontrol bude ČOI uveřejňovat pravidelně každý měsíc na svých webových stránkách: "Aby bylo jasné, která (čerpací stanice) soustavně porušuje zákon a které se mohla stát jen ojedinělá závada," vysvětlil výhodu pravidelného zveřejňování výsledků kontrol Kocourek.

Čtěte také:

Krom toho bude ČOI zveřejňovat i jména výrobců a distributorů nekvalitního benzínu, který může poškodit motor vozidel. 

Mobilní laboratoř
Ministr Kocourek připomněl, že se chce inspekce více orientovat na spotřebitele. S tím souvisí i zavedení mobilních laboratoří, které budou mimo jiné kontrolovat benzín nebo naftu na pobídku samotných zákazníků čerpacích stanic. Rozbor vzorků může být do dvou hodin hotový. V případě, že se potvrdí špatná kvalita pohonné hmoty, ČOI na místě zakáže její prodej a zamezí tak možnému poškození automobilů dalších spotřebitelů.

Dosud se výsledky kontrol uváděly pouze obecně, bez poukázání na konkrétní čerpací stanice. Zveřejňování jmen čerpacích stanic ale umožnila novela zákona, kterou loni v prosinci schválila vláda.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Prodej pozemku k bydlení, 3381 m2, Kostelec nad Orlicí
Prodej pozemku k bydlení, 3381 m2, Kostelec nad Orlicí

Kostelec nad Orlicí - Kostelecká Lhota, okres Rychnov nad Kněžnou
2 287 000 Kč