11. ledna 2011 11:12, aktualizováno  11:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČOI zveřejnila 49 pump. Prodávaly nekvalitní benzin a naftu

Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic prodávajících nekvalitní benzin nebo naftu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic prodávajících nekvalitní benzin nebo naftu. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam čerpacích stanic, které prodávají nekvalitní pohonné hmoty. Zároveň představila novinku - "mobilní laboratoř". S tou by měla inspekce na základě podezření od spotřebitelů inspekce odebírat vzorky benzinu nebo nafty z pump. A pokud odhalí nekvalitní pohonné hmoty, obratem zakáže jejich prodej.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) uvedl, že se také zvýší počet ročně odebíraných vzorků o pětinu. Za minulý rok jich Česká obchodní inspekce (ČOI) odebrala zhruba 1900, přičemž u 148 z nich byly zjištěny nedostatky. Hrubého porušení limitů se však podle ředitele inspekce Jana Štěpánka dopustila jen část z nich.

Velký zájem o seznam pokutovaných stanic však neustály webové stránky ČOI, jsou dočasně nedostupné. Seznam však čtenářům LN nabízí následující dokument.

SEZNAM POKUTOVANÝCH ČERPACÍCH STANIC:

Inspekce udělila za minulý rok pokuty v hodnotě přes osm milionů korun. Nejvyšší částku 3 miliony korun zaplatila společnost Falko II. Czech s.r.o. za provozování stejnojmenné čerpací stanice v Olešné. Krom toho jí ČOI dále pokutovala za pumpy v Havlíčkově Brodě, Smržovce, Hlinsku, Třemošnici a Seči.

Výsledky kontrol každý měsíc
Výsledky kontrol bude ČOI uveřejňovat pravidelně každý měsíc na svých webových stránkách: "Aby bylo jasné, která (čerpací stanice) soustavně porušuje zákon a které se mohla stát jen ojedinělá závada," vysvětlil výhodu pravidelného zveřejňování výsledků kontrol Kocourek.

Čtěte také:

Krom toho bude ČOI zveřejňovat i jména výrobců a distributorů nekvalitního benzínu, který může poškodit motor vozidel. 

Mobilní laboratoř
Ministr Kocourek připomněl, že se chce inspekce více orientovat na spotřebitele. S tím souvisí i zavedení mobilních laboratoří, které budou mimo jiné kontrolovat benzín nebo naftu na pobídku samotných zákazníků čerpacích stanic. Rozbor vzorků může být do dvou hodin hotový. V případě, že se potvrdí špatná kvalita pohonné hmoty, ČOI na místě zakáže její prodej a zamezí tak možnému poškození automobilů dalších spotřebitelů.

Dosud se výsledky kontrol uváděly pouze obecně, bez poukázání na konkrétní čerpací stanice. Zveřejňování jmen čerpacích stanic ale umožnila novela zákona, kterou loni v prosinci schválila vláda.

spaŠárka Pálková

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT MONTÁŽNÍHO CENTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč