3. května 2010 7:21, aktualizováno  8:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Continental a United Airlines se spojí, vytvoří světově největší aerolinie

Letoun americké společnosti Continental Airlines byl odkloněn z důvodu obavy z terorismu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun americké společnosti Continental Airlines byl odkloněn z důvodu obavy z terorismu. | foto: ČTK/AP

MINNEAPOLIS Ředitelé amerických aerolinií Continental a United Airlines rozhodli o spojení firem. Po výměně akcií, které oceňují Continental na 3,2 miliardy dolarů (téměř 62 miliard Kč), vznikne největší světová letecká společnost. V noci na dnešek to podle informovaných zdrojů napsala agentura AP, aerolinie to údajně oznámí oficiálně dnes.

Spojením Continental a United zůstanou ve Spojených státech tři velké letecké společnosti s mezinárodní přepravou, a to nově spojená United, Delta a American. US Airways také létají do zahraničí, ale loni jejich mezinárodní letecká přeprava byla jen třetinová ve srovnání s American.

United patřící pod mateřskou UAL Corp je nyní třetím největším přepravcem v USA podle objemu přepravy. Continental Airlines se sídlem v Houstonu jsou čtvrté největší americké aerolinie.

Předpokládá se, že se hospodaření ztrátových leteckých společností zlepší, budou-li větší. Cestující mají rádi širokou nabídku odletových časů a k dispozici světovou síť. Kombinací United a Continental se jim otevře síť letů od Šanghaje po Jižní Ameriku.

Očekává se, že společnosti vyhlásí fúzi jako spojení rovnocenných partnerů.

Continental a United Airlines se spojují

Po spojení ale lidé uvidí více z United. Nová společnost se tak bude jmenovat a sídlit bude jako původní United v Chicagu. Akcionáři United budou vlastnit 55 procent spojené firmy. Řídit ji bude generální ředitel Continental Airlines Jeffery Smisek.

Nynější předseda a generální ředitel mateřské UAL Glenn Tilton bude také předsedou nové skupiny. Jeden ze zdrojů uvedl, že vedení nové společnosti bude tvořit šest nezávislých ředitelů z každé z obou firem, dva zástupci odborů, Smisek a Tilton.

Akcionáři Continental obdrží 1,05 akcie UAL výměnou za každou svoji akcii. Firmy podle zdrojů doufají, že uzavřou transakci před koncem roku. Potřebovat budou souhlas akcionářů i protimonopolních regulátorů.

Delta a Northwest

Zhruba před rokem a půl povolilo americké ministerstvo spravedlnosti letecké společnosti Delta Air Lines koupit rivala Northwest Airlines.

Vznikly tak světově největší aerolinie současnosti. Mnozí v odvětví jsou teď ale zvědaví, zda administrativa prezidenta Baracka Obamy bude ochotná povolit vznik nového leteckého obra jako za prezidenta George Bushe mladšího, poznamenala AP.

Lidovky.cz, ČTK