4. září 2008 13:36 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA jsou v téměř stejné ztrátě jako loni

Letadlo v barvách ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo v barvách ČSA | foto: Reprofoto

PRAHA České aerolinie hospodařily v pololetí se ztrátou 178 milionů korun, což je zhruba stejný výsledek jako ve stejném období loni. Počet cestujících se zvýšil o necelých šest procent na 2,6 milionu. ČSA patří z velké většiny státu; v následujících měsících čeká firmu privatizace.

Při započtení pouze provozních výsledků mají aerolinie zisk 201 milionů korun, což představuje meziroční zlepšení o 650 milionů korun. Provozní výnosy meziročně vzrostly o 377 milionů korun na 11,17 miliardy, provozní náklady klesly o 273 milionů korun na 10,97 miliardy Kč.

Příjemné překvapení
Do ztráty ČSA dostaly finanční položky, jako jsou úroky a kurzové rozdíly, neboť ČSA mají 80 procent tržeb ze zahraničí. Naopak kladně se v celkových výsledcích projevil prodej stravovacích služeb, takzvaného cateringu. Dopad transakce do hospodaření byl zhruba 300 milionů korun.

Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka označil výsledky ČSA za příjemné překvapení. "To, že se udrželi na loňských hodnotách, je velice dobré," řekl. Procházka pochválil především rostoucí výnosy z přepravy, za problém naopak považuje stálý nedostatek hotových peněz a také nízkou průměrnou obsazenost letadel. Ta v pololetí činila, stejně jako loni, 63 procent.

ČSA stejně jako ostatní letecké společnosti musely v pololetí čelit výraznému nárůstu cen paliva. Nárůst nákladů na palivo představoval v meziročním srovnání dodatečných 179 milionů korun. Reálně se cena spotřebovaného paliva zvýšila téměř o miliardu, zajišťovací operace proti růstu cen, takzvaný hedging, a silná koruna, snížila vliv růstu cen na zmíněných 179 milionů korun.

Za rok už bude černá nula
"Českým aeroliniím se v prvním pololetí podařilo zvýšené náklady na palivo a vliv silné koruny téměř pokrýt provozním zlepšením," uvedl prezident firmy Radomír Lašák. Firmě rostly přepravní výnosy z pravidelné dopravy i nepravidelných letů, meziročně se tržby zvýšily o 5,1 procenta na 6,37 miliardy, respektive o 22 procent na jednu miliardu.

Za celý rok očekává společnost mírný zisk, takzvanou černou nulu. Spoléhá přitom na třetí čtvrtletí, které je pro firmu tradičně nejvýnosnějším obdobím roku. Loni za tři čtvrtletí vydělala necelých 600 milionů korun. "My nemáme důvod se domnívat, že by to (letos) mělo být jiné," řekl dnes viceprezident ČSA pro ekonomiku Luboš Černý. Poslední čtvrtletí je naopak z
ekonomického hlediska pro aerolinie nejslabší.
Lidovky.cz