2. září 2010 12:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA končí s Brnem. Od listopadu tam bude z Prahy létat jen CCA

Letadlo ČSA na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA na pražském letišti. | foto: Lidové noviny

BRNO Mezi Prahou a Brnem bude od 1. listopadu létat ostravská firma JOB AIR - Central Connect Airlines (CCA). Nahradí zrušený spoj Českých aerolinií.

Novinářům to dnes řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). CCA by měla na mezi hlavním městem a Brnem létat třikrát denně. "Končí tak nejistota pro podnikatele, investory, vědce i další uživatele leteckého spojení," uvedl Hašek. Podle něj nejde pouze o změny v rámci zimního letového řádu, CCA linku přebírá i pro další období.

"Pro brněnské letiště má zachování této pravidelné linky nenahraditelný význam," uvedl předseda představenstva Letiště Brno Jiří Filip. Podle Haška se na přebrání provozování linky domluvily s CCA České aerolinie, nebyl to výběr kraje. ČSA podle něj původně jednaly i s dalšími provozovateli. Mluvčí CCA se zatím k provozování nové linky nechtěla vyjadřovat.

Díky takzvanému sdílení kódu, v letectví známému pod anglickým názvem code share, budou mít pasažéři na lince Praha - Brno možnost využívat rezervační systém ČSA. "Cestující z Brna mohou koupit letenku do jakékoliv další destinace," dodal Hašek. Sdílení kódu obvykle znamená i vzájemný prodej letenek nebo započítávání věrnostních mílí zákazníkům obou firem. Na trase budou létat letadla Saab 340 o kapacitě 33 míst a posádky CCA.

ČSA minulý týden oznámily, že linku z Prahy do Brna zruší zruší v zimním letovém řádu, který bude platit od 31. října 2010 do 26. března 2011. Spojení Praha - Ostrava ČSA zachovaly. Aerolinie zrušily i nerentabilní linky do Mnichova, Bonnu, Londýna a Manchesteru.

Job Air-Central Conect Airlines ze skupiny Central Connect Group provozuje například pravidelné letecké spojení Ostravy s Vídní a Mnichovem. Sídlo společnosti je v Ostravě.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA PRO SAP

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč