12. března 2009 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA loni zvýšily zisk na půl miliardy korun

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA České aerolinie za loňský rok vykázaly podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním 500 milionů korun. To je o 389 milionů korun více než v roce 2007. Pozitivně se ve výsledcích projevil především prodej majetku a směna budov a pozemků s Letištěm Praha. Vliv těchto transakcí na zisk firma neoznámila, v minulosti prezident Radomír Lašák hovořil o stovkách milionů korun.

Přesná čísla oznámí ČSA podle mluvčí Daniely Hupákové na tiskové konferenci nejspíš v dubnu, až budou k dispozici auditované výsledky.

Nepříznivě naopak zasáhla do hospodaření společnosti vysoká cena ropy v loňském prvním pololetí a prudký propad poptávky kvůli krizi v posledním čtvrtletí. Celkem kvůli tomu společnost přišla o 800 milionů korun.

Právě poslední čtvrtletí roku patří obecně v letectví k nejhorším obdobím. Za tři čtvrtletí měla firma zisk 406 milionů korun, přes pokles koncem roku celoroční zisk zvýšila na půl miliardy. Prodej pozemků letišti tak ve výsledcích hrál zásadní roli.

Provozní výnosy se i přes výrazný pokles příjmů v posledním čtvrtletí udržely na předloňské úrovni ve výši 23,24 miliardy korun. Na výnosech se nejvýrazněji podílela pravidelná přeprava osob. Provozní náklady se snížily o 363 milionů na 23,19 miliardy korun. Letadla ČSA loni přepravila 5,6 milionu cestujících, o 2,4 procenta více než předloni.

"Bál jsem se, že to bude větší katastrofa," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Za pozitivní označil fakt, že se aeroliniím podařilo udržet větší růst počtu pasažérů, než tomu bylo celkově u pražského letiště. Na druhé straně podle něj "nemá smysl plácat se po zádech", neboť zisk tvoří prodej majetku a letošní rok bude kritický.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz