2. července 2009 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA musí razantně snížit kapacitu flotily, omezí počet linek

Šéf ČSA Radomír Lašák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSA Radomír Lašák. | foto: ČTK

PRAHA České Aerolinie budou muset snížit kapacitu flotily a omezit i počet linek, řekl v rozhovoru pro deník Právo prezident ČSA Radomír Lašák. Do procesu restrukturalizace aerolinek podle něj velmi razantně zasáhne probíhající privatizace.

"Neexistuje jeden zázračný lék a půjde tedy o celý soubor kroků. Evidentní nicméně je, že kapacitu naší flotily musíme snížit a omezit i počet linek, řekl Právu Lašák. Kdyby se však nakonec stalo, že zůstaneme sami bez partnera, museli bychom kapacitu snížit ještě výrazněji, dodal.

Ve výběrovém řízení soupeří o ČSA už jen dva uchazeči, konsorcium Unimex a Travel Service a aerolinie Air France - KLM. Lašák listu potvrdil, že oba uchazeči obdrželi údaje pro hloubkovou kontrolu a zároveň proběhl proces otázek a odpovědí, v němž se zájemci mohli dozvědět vše, co je zajímalo.

Jedinou výjimkou jsou některé leasingové smlouvy na letadla, u nichž si protistrana nepřála jejich zveřejnění, doplnil. Uchazeči už deklarovali, že všechny potřebné údaje mají. Nic by tedy nemělo
bránit tomu, aby podali cenové nabídky a vláda do konce září rozhodla o vítězi, míní Lašák.

Ministerstvo financí minulý týden oznámilo, že stát prodloužil lhůtu pro podání závazných cenových nabídek v privatizaci ČSA z původního termínu nově do 15. září. Podle odhadů analytiků mají ČSA hodnotu tři miliardy až pět miliard korun. Stát svá očekávání nezveřejnil, pokud však bude nabízená cena příliš nízká, privatizaci může zrušit.

ČSA se letos v prvním čtvrtletí propadly do ztráty před zdaněním 1,318 miliardy korun, což byl téměř o půl miliardy horší výsledek než loni. Důvodem prý je "bezprecedentní" pokles počtu cestujících, který činil 12 procent.

Podle Lašáka ČSA počítají s meziročním poklesem počtu cestujících o šest procent. Poznamenal ale, že by to byl dobrý výsledek, protože některé aerolinky hlásí až 20procentní pokles. S ohledem na situaci připravují ČSA akceleraci akčního plánu, k jejíž realizaci dojde na podzim, řekl Právu šéf aerolinek.

ČSA v současnosti provozují 51 letadel. Páteří flotily jsou zatím letouny pro střední tratě Boeing B737, které ale postupně nahrazují nové Airbusy A320 a A319.

ČTK