2. července 2009 15:36 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA nevyšlou do New Yorku svá letadla a zmenší i flotilu

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie se snaží reagovat na hospodářskou krizi a šetří. Od zimní sezony, která startuje zhruba od poloviny října, nebudou na pravidelné lince do New Yorku létat stroje ČSA. Firma také zmenší flotilu letadel o deset procent. Nyní provozuje padesát strojů.

"Neznamená to, že bychom linku do New Yorku rušili. Naši zákazníci pouze fyzicky poletí v letadlech Delta Airlines v režimu  společných letů (tzv. code share)," řekla mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Mezi linkami, které se přestanou létat, bude i spoj do kanadského Toronta. Ten využívají i čeští Romové, kteří za Atlantikem žádají o azyl. Debatu kolem linky rozvířil ministr vnitra Martin Pecina, který měl příslibem jejího zrušní zabránit znovuzavedení kanadských víz.

Linku do Toronta ale stejně ČSA v zimě nelétají, jde pouze o letní spoj. Pokud bude zachován i příští rok je podle mluvčí předčasné spekulovat. O letním letovém řádu na rok 2010 se bude rozhodovat až za několik měsíců.

"Navzdory emocím, které nepopulární optimalizační kroky vyvolají, k nim musíme přistoupit. Na trhu nezůstanou ty společnosti, které jsou nejkrásnější, největší a nejsilnější, ale ty, které se umějí nejlépe a nejrychleji přizpůsobit," uvedl prezident ČSA Radomír Lašák.

Firma zřejmě zruší či razantně omezí i některé evropské linky. Plán vychází z předpokladu, že v letní sezoně dojde k dvoucifernému poklesu počtu cestujících. Letní sezona je přitom pro všechny letecké společnosti nejvýnosnějším obdobím.

ČSA jsou nyní v procesu privatizace, která by měla skončit na podzim. Firma ve čtvrtletí vykázala ztrátu 1,3 miliardy Kč. V privatizaci zůstali jen dva zájemci, konsorcium Unimex a Travel Service a aerolinie Air France - KLM. Management aerolinií se připravuje také na variantu, že se firma neprodá.

Lidovky.cz