26. března 2009 16:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA omezuje lety na Západ, Rusko láká víc

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: ČTK

PRAHA České aerolinie kvůli poklesu zájmu o leteckou přepravu omezí některé linky do západní Evropy. Na druhou stranu posílí linky s vyšší poptávkou pasažérů, zejména do Ruska. Firma také zároveň v létě začne nově létat do ruského Novosibirsku a uzbeckého Taškentu.

Změny se projeví v novém letovém řádu společnosti, který bude platit od 29. března do 24. října.

Nejvýrazněji firma posílí linky do Moskvy, kam bude létat ve srovnání s letním letovým řádem roku 2008 o 18 letadel týdně více, do Ostravy pak o 11 více, do Brna přibude sedm spojů. O pět letů více bude na lince do Hamburku, o čtyři do Bělehradu.

Naopak týdenní frekvence letů do Talinnu se sníží o sedm letů, do Amsterdamu bude týdně létat o čtyři letouny méně. Zcela zrušena bude linka do irského Dublinu.

Místo Dublinu Taškent
Do třetího největšího ruského města Novosibirsku bude nová pravidelná linka létat dvakrát týdně, vždy v úterý a v pátek, první let se má uskutečnit již na konci dubna. Do Taškentu nabídnou ČSA lety dvakrát týdně, ve středu a v neděli. Nová linka bude létat od začátku června.

ČSA v letní sezóně rozšíří také nabídku spojení v rámci takzvané codesharové spolupráce, což je označování letů kódem partnerské letecké společnosti a naopak. "Praktickou výhodou pro cestující je možnost nákupu jediné letenky při letu s více dopravci," vysvětlila Hupáková. ČSA nově navázaly spolupráci například s americkou společností Delta Air Lines na její nové lince New York - Praha či s izraelskou společností El Al na lince z Prahy do Tel Avivu.

Novinkou v nabídce charterových letů ČSA budou od léta přímé lety do egyptského letoviska Marsa Alam. V letní sezóně bude společnost nově létat také do mexického Cancúnu či kubánského Varadera. Mezi nejvýznamnější obchodní partnery ČSA v oblasti charterové dopravy patří cestovní kanceláře v Irsku, Španělsku, Itálii a Francii.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?