3. března 2010 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA plánují opustit nejrušnější letiště Evropy, chtějí na tom vydělat

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie (ČSA) uvažují o prodeji svých dlouholetých práv, která jim umožňují létat na jedny z nejrušnějších letišť světa JFK v New Yorku a Heathrow v Londýně. Získaly by tím stovky milionů korun.

Informuje o tom server iDnes.cz. K prodeji ČSA nabídly tak zvané sloty, tedy práva využívat letiště v určený čas. Informaci specializovaného serveru ATWonline potvrdila mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Boj ČSA o přežití

ČSA prodejem majetku shánějí peníze poslední čtyři roky. Firma již například prodala svou sídelní budovu pražskému letišti za 607 milionů korun, dalších 764 milionů získaly aerolinie za prodej duty free obchodů francouzské společnosti Lagardere Services.

ČSA za loňský rok očekávají ztrátu přes tři miliardy korun. Za poslední čtyři roky prodaly majetek za téměř šest miliard korun.

Šéf dozorčí rady ČSA Martin Mejstřík tvrdí, že plán vznikl za předchozího managementu Radomíra Lašáka a nepůjde prý o prodej za každou cenu. Pokud investoři nenabídnou dost peněz, ČSA místa neprodají.

Na největších letištích je slotů nedostatek, protože kapacita terminálů a ranvejí je menší než poptávka aerolinek. Podle studie společnosti Deloitte z roku 2008 jsou sloty na Heathrow nejdražší v Evropě, cenu jednoho páru příletu a odletu ve špičce odhadla na 25 až 30 milionů liber (až 850 milionů korun). Novější údaje společnost nemá. Cena bude pravděpodobně kvůli krizi nižší. ČSA v současnosti na Heathrow létají dvakrát denně.

Více o šetření v ČSA:

ČSA zastavily všechna vlastní letadla u bank a státu, nezbylo nic
Zeštíhlování ČSA pokračuje, firma se zbavuje charterů
Nový rok uvítaly ČSA jako štíhlá firma, odešlo 1350 zaměstnanců

Podle informací Mladé fronty Dnes je možné, že aerolinie přesunou své linky na jiné letiště v Londýně, nabízí se například Stansted, Luton nebo Gatwick. Bylo by to levnější.

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.