Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA představilo druhé retro letadlo. Tentokrát z 60. let

Pilot odchází od letadla Boeing 737-500 Českých aerolinií v retro barvách, tentokrát ze 60. let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilot odchází od letadla Boeing 737-500 Českých aerolinií v retro barvách, tentokrát ze 60. let | foto: ČTK

PRAHA České aerolinie mají již druhé letadlo v retro laku, tentokrát z 60. let. Jedná se o stejný nátěr, přezdívaný "červené vousy", který se používal na historicky první proudová letadla aerolinek nasazovaná na konci 50. let na pravidelné linky společnosti.

Letadlo Boeing 737-500 přiletělo na ruzyňské letiště dnes krátce před polednem. Uvedla to mluvčí ČSA Hana Hejsková. Letadlo v takzvaném retro livery bude nasazeno na první komerční let ve středu, a to na lince do Bruselu.

ČTĚTE TAKÉ:

První letadlo v retro laku identickém s prvním proudovým letounem OK-LDA z prosince 1957 přivítaly ČSA loni v listopadu. Toto livery nosí letoun Boeing 737-500 imatrikulace OK-XGB.

Volba dalšího retro livery padla na letadlo, u kterého byla plánovaná pravidelná celková obnova laku po komplexní revizi letounu. Přelakování letounu bylo poprvé provedeno v České republice, v nové ostravské lakovně irské společnosti Eirtech Aviation. "Červené vousy" byly poprvé aplikovány na letadle IL-14 na konci roku 1957.

Modrý retro 50 a červené vousy

Spolu s takzvaným "modrým retro 50", které bylo prvně představeno na letadle Tu-104A na jeho prvním letu na pravidelné lince do Moskvy 9. prosince 1957, tvoří nedílnou dvojici livery paralelně používaných na konci 50. let, dodala mluvčí. Livery "červené vousy" se pak používalo až do roku 1969, postupně nahradilo modrý styl z 50. let.

Hejsková připomněla, že od prvního komerčního letu proudového letadla v historii ČSA a České republiky letos uplyne 55 let. Pravidelná linka do Moskvy se stala jednou z prvních tratí na světě operovanou výlučně proudovými letadly.

České aerolinie ve spolupráci se svými partnery nabízí v současné době spojení do 87 destinací v 49 zemích světa. Od roku 2001 jsou členem letecké aliance SkyTeam.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?