9. června 2009 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA šetří: mechanici nebudou kontrolovat letadla před startem

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: ČTK

PRAHA České aerolinie chtějí na pražském letišti zrušit dvojí kontrolu letadel před startem. Dosud stroje kontrolovali mechanici a členové posádky, nově by měla kontrola zůstat pouze na posádce. Nový systém se již uskutečňuje ve zkušebním provozu. Informaci ČTK potvrdilo vedení společnosti. ČSA chce zrušením kontroly ušetřit práci mechanikům, se kterými je firma v dlouhodobém sporu ohledně výše platů.

"Jde o postup, který je zcela v souladu se soudobými standardy a všemi předpisy pro údržbu letadel a přípravu k letu," uvedla mluvčí firmy Hana Hejsková. Změna podle ní nebude mít vliv na bezpečnost letového provozu či kvalitu předletové kontroly.

Na zahraničních letištích tento systém ČSA provozují už několik let, stejně to prý dělá například Lufthansa, Finnair, SAS a další společnosti. Nový systém kontrol se nyní na Ruzyni uskutečňuje ve zkušebním provozu, během něhož jsou mechanici u kontroly stále přítomni.

Piloti protestují 
Se zkušebním provozem souhlasil Úřad pro civilní letectví. Podle jeho mluvčí Jitky Ungerové předpisy dvojitou kontrolu nenařizují. Úřad bude zkušební provoz vyhodnocovat; čeká ho také jednání s piloty ČSA, kteří se na něj obrátili.

"My s tím v tuto chvíli, tak jak je to navrženo, nesouhlasíme," uvedl prezident asociace pilotů CZALPA Filip Gaspar. Podle Gaspara bývá dvojí kontrola standardem. ÚCL bude proto zkoumat především to, zda novinka příliš nezatěžuje posádky. "Teoreticky bychom mohli vyhodnotit, že je to pro ně příliš velká zátěž," řekla ČTK Ungerová.

Mechanici ušetří čas
Systém má především ušetřit čas a práci mechanikům. "Nám to nepřísluší hodnotit, my si budeme akorát dělat svoji práci," komentoval to šéf odborové organizace mechaniků Petr Novák.

Podle něj bude muset být část mechaniků tak jako tak připravena na výjezd k letadlu, pokud by se vyskytla nějaká závada. Jinak hrozí zpoždění, která jsou pro společnost drahá. Podle Novákova soukromého odhadu se závada vyskytne zhruba v polovině případů.

České aerolinie se v prvním čtvrtletí propadly do ztráty před zdaněním 1,318 miliardy korun, což je téměř o půl miliardy horší výsledek než loni.

Důvodem je především pokles počtu cestujících, který činil 12 procent. Za celý rok firma očekává ztrátu 361 milionů korun. Mechanici v dubnu odmítli všeobecné snížení mezd na loňskou úroveň, někteří z nich proto museli odejít.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)