Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA shánění hotovost, začaly rozprodávat své bezcelní obchody

Letoun ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun ČSA. | foto: Petr HejnaLidové noviny

PRAHA České aerolinie vyhlásily výběrové řízení, kterým hledají kupce čtyř bezcelních obchodů na letištích v Praze a Karlových Varech. Prodej obchodů je jedním z bodů ozdravného plánu prezidenta Radomíra Lašáka, ČSA tak chtějí získat potřebnou hotovost na provoz. Zájemci se musejí přihlásit do konce října.

Ze čtyř takzvaných duty free obchodů jsou tři na pražském letišti. Jeden je v terminálu číslo jedna, odkud se létá do zemí mimo schengenský prostor, druhý je v terminálu dvě, který slouží výhradně odletům do "schengenu" a třetí ve spojovací chodbě mezi oběma terminály. Jeden obchod má firma na letišti v Karlových Varech. Celkem obchody zaměstnávají kolem 80 lidí.

A nezůstane jen u obchodů
České aerolinie nyní bojují o přežití. V pololetí vykázaly ztrátu 1,8
miliardy korun, dozorčí rada přitom očekává na konci roku rekordní ztrátu tři miliardy. Firma tak nutně potřebuje hotovost na provoz.

Kromě prodeje obchodů počítá Lašákův plán také například s prodejem pěti letadel, vyčleněním odbavovacích činností, takzvaného handlingu z firmy, vyčleněním výcvikového střediska a získáním dalších úvěrů od bank. Jak nedávno uvedl Lašák, společnost by tak mohla získat během příštích devíti měsíců až pět miliard korun.

Ačkoliv dozorčí rada firmy s těmito kroky vyjádřila souhlas, její šéf
Václav Novák je skeptický k odhadované výši výnosů. Kritici Lašákova vedení, kam patří například piloti, navíc vyčítají managementu, že již v minulých letech prodal některé součásti firmy, aniž by se situace zlepšila.

ČSA se zbavily například nákladového terminálu nebo stravovacích služeb, součet všech výnosů je zhruba tři miliardy korun.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...