21. března 2015 21:25, aktualizováno 22. 3 7:21 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Uzavírka na D1 mezi Lhotkou a Bíteší skončila. Trvala 9,5 hodiny

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VELKÁ BÍTEŠ (ŽĎÁRSKO) Dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší na Žďársku směrem na Brno byla v sobotu po 20:45 hodin uzavřena kvůli stavbě dálničního nadjezdu. Uzavírka trvala do 06:30 v neděli. oObnovení provozu se proti plánu opozdilo o půl hodiny, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Auta uzavřený úsek objížděla po souběžných silnicích druhé třídy, na provoz dohlíželo několik policejních hlídek. Na Prahu se po dálnici jezdí bez omezení. 

„Je poměrně slabý provoz,“ uvedla Čírtková ve 21:30. Policisté zůstanou na trase až do ukončení uzavírky. Jsou u obou exitů, sledují i provoz na objízdných silnicích.

Auta jedoucí směrem na Brno z D1 sjížděla na exitu 153 u Lhotky. Jela po silnici II/390 směrem na Osovou Bítýšku a pak po II/602 do Velké Bíteše, kde se mohla na dálnici vrátit.

Dělníci během noční uzavírky osadili čtyři nosníky nového nadjezdu u Bíteše, pracovali nad pravým jízdním pásem. V 05:00 byly nosníky na svém místě. „Trvalo to delší dobu, než kdybychom to dělali ve dne,“ řekl Petr Černík ze stavební firmy Alpine. Po dokončovacích pracích z D1 musel být odsunut mohutný jeřáb. Druhá část nadjezdu se bude stavět zkraje dubna. Levý jízdní pás bude v té době uzavřen kvůli výměně cementobetonového krytu. Auta budou jezdit v obou směrech po jedné polovině dálnice.

Dva obnovené nadjezdy

Stavba nového mostu nad dálnicí je součástí oprav D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. U Bíteše byly kvůli rozšíření dálnice zbourány celkem tři nadjezdy, obnoveny budou dva z nich. Na prvním, který překlenuje D1 na 156,5 kilometru poblíž vsi Jáchymov, už byly nosníky instalovány loni.

Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by měla stát asi 14 miliard korun. Stavba je rozdělená na 21 úseků.

Opravy devítikilometrového úseku na Žďársku provádí sdružení tvořené firmami OHL ŽS a Apline Bau CZ. Po zimní přestávce byly letos stavební práce obnoveny 5. března. Opravy této části dálnice by měly být kompletně hotové do konce letních prázdnin.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.