Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

D8 má další problém. Každým dnem se propadá dokončovaný most

Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Dokončovaná dálnice D8 má další problém: most u Prackovic, který se propadá. Podle soudního znalce se deformují podpěry mostu. Před několika dny se navíc na stejném místě objevila hrozba sesuvu zeminy o hmotnosti deset tisíc tun.

Soudní znalec, který chtěl zůstat anonymní, sdělil serveru iDNES.cz, že poklesy mostu zesilují. Deformuje se i násep. Prackovické mosty, které jsou vedle sebe, se do země propadají kvůli příliš malé hloubce, uvedl.

Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi.
Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi.

Odborník, který nechtěl zveřejnit své jméno z obavy postihu, popsal, že mosty nemají pevné podloží. Pohyby zaznamenávají experti už zhruba tři měsíce.

Geolog Vladimír Geiz, který už před 20 lety v posudku na volbu trasy dálnice přes České středohoří varoval, že dálnice protíná povrchově nestabilní území, sdělil, že situace je vážnější, než předpokládali pesimisté.

Jde o tříkilometrový úsek, jehož stabilizace by si vyžádala drahá řešení. A k nim se zatím nikdo neodhodlal, stát pouze zajistil a nechal zlikvidovat obří sesuv.

Cajz mluví o hazardu s životy lidí. Zatím totiž po dálnici nic nejezdí, jak se začne povrch chovat ve chvíli, kdy po něm pojedou těžké kamiony, je otázka. „Mnohatunové kamiony začnou drncat po dilatačních spárách, malých nerovnostech. Je to hazard s životy lidí, které na dálnici pustí,“ zhodnotil Cajz.

Poslední úsek D8, která se staví už přes 30 let, měl původně stát 10 miliard korun, nyní už tato částka vyšplhala na 15 miliard.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...