17. srpna 2013 22:05, aktualizováno 18. 8 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Provoz na D1 byl po bourání dvou mostů obnoven

Bourání mostů na dálnici D1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bourání mostů na dálnici D1 | foto: ČTK

PSÁŘE Provoz na D1 byl po bourání dvou mostů u Šternova a Psářů obnoven s více než dvouhodinovým zpožděním ve 12:25. Uzavírka trvala přes 16 hodin.

Nejfrekventovanější tuzemská dálnice D1 byla mezi Psáři a Šternovem na Benešovsku v sobotu ve 20:00 v obou směrech zcela uzavřena. Stavbaři přes noc bourali dva mosty na 43. a 48. kilometru. Podle harmonogramu prací měl být provoz obnoven v 10:00. Úklid trosek po mostech ale trval déle. Motoristé museli jezdit po objížďce.

Demolice mostů skončily s předstihem, uzavírka se ale protáhla kvůli zpevnění krajnice a dobourání vyčnívající části mostu u Šternova. Řekl to stavbyvedoucí společnosti Eurovia CS Tomáš Cvach.

V půl jedenácté večer padl k zemi nejprve most u Psářů, demolice mostu u Šternova trvala asi o čtvrt hodiny déle. Stavbaři před bouráním mostů neočekávali komplikace, protože měli k dispozici jejich projektovou dokumentaci. Demolice mostů byla zhruba o hodinu rychlejší proti harmonogramu prací.

Podle Cvacha se problémy vyskytly až před otevřením úseku u šternovského mostu. Stavbaři tam nejprve museli zpevnit krajnici. "Hlavní problém byl vyčnívající kus sutin mostu, který se musel dobourat," řekl Cvach.

Vozovka se po těchto nečekaných pracích také musela vyčistit. Původně se předpokládalo, že bude dálnice průjezdná dnes od 10:00. Auta, autobusy i nákladní auta musely při uzavírce D1 jezdit po objízdných trasách, které jsou o několik desítek kilometrů delší než při cestě po dálnici. Podle mluvčího středočeské police Jakuba Vinčálka se na objízdných trasách nevyskytly žádné větší problémy.

Provoz bude omezen

Po zprůjezdnění dálnice však bude provoz v úseku na Benešovsku až do středy omezen. Ve směru na Brno povede jen jeden jízdní pruh a na Prahu dva. Od čtvrtka by měli řidiči mít k dispozici dva pruhy v každém směru. Ve zúžených místech se na dálnici obvykle tvoří kolony.

Uzavírka Pražského okruhu

Déle než jeden den byl o víkendu uzavřen Pražský okruh mezi dálnicemi D1 a D5 kvůli pravidelné údržbě tunelů. Provoz se zastavil v sobotu v 11:00. Znovu měl být obnoven podle plánu silničářů dnes v 11:00, ale uzavírka se mírně prodloužila, takže tunely byly opět průjezdné až krátce před 12:00.

Bourání mostů je součástí modernizace nejstarší tuzemské dálnice. Rekonstrukce sedmikilometrového úseku mezi Psáři a Šternovem by podle dřívějších informací Ředitelství silnic a dálnic měly vyjít na 523 milionů korun.

Hlavní fáze oprav, kterou bude položení nového povrchu dálnice, se ani v jednom jízdním směru do konce stavební sezóny nestihne a bude nutné ji odložit na příští rok. Kromě rozšíření vozovky o 75 centimetrů se počítá s rozšířením pěti mostů a přestavbou dvou nadjezdů nad dálnicí a mimoúrovňovou křižovatkou Psáře.

Dálnice D1 byla kvůli bourání šesti mostů přes noc naposledy zcela uzavřena na začátku července. Po D1 se nejezdilo ve dvou úsecích u Velké Bíteše na Vysočině a u Lokte na Benešovsku.

Velká oprava dálnice D1 pokračuje.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!