11. října 2016 14:18, aktualizováno  18:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálnici D8 ohrožuje další zával. Na stavbu se může zřítit 10 tisíc tun zeminy

Práce na odstranění závalu na staveništi dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce na odstranění závalu na staveništi dálnice D8. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Na rozestavěné dálnici D8 se objevily další problémy se stabilitou podloží. Konkrétně jde o úsek nedaleko Prackovic nad Labem, který sousedí s úsekem, na němž se už v minulosti sesul svah.

Pokud budou problémy ohrožovat dopravu, bude posunut termín otevření dálnice. Původně byl stanoven na 17. prosince.

„Nepustíme tam nikoho, pokud by ta dálnice nebyla stoprocentně spolehlivá,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Bezpečnost provozu je podle ministra důležitější než slibovaný termín. Přesto ale úřad zatím s otevřením dálnice v prosinci počítá. S Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) nyní pracuje na vyřešení problému.

Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi, který hrozí sesuvem.
Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi.

Stabilizace podloží násypu dálnice spočívá podle ŘSD v odvodňování rizikového svahu pomocí štěrkových stěn. Podle šéfa silničářů Jana Kroupy se případný sesuv týká masy zeminy o hmotnosti deset tisíc tun, sledované území je ale ještě větší.

Dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa se s nestabilitou podloží potýká dlouhodobě. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek dálnice asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať.

Ministr Dan Ťok pro LN

Dálnici D8 jsme slíbili zprovoznit a dokončit do konce tohoto roku tak aby po ní mohli lidé jet na vánoční trhy do Drážďan. Na co máme vliv to splníme - stavebně bude dokončena a připravena do provozu a já věřím, že po ní pojedeme.

Nicméně se příroda rozhodla, že nestabilní svah se začal pohybovat a naštěstí jsme to zjistili včas. Děláme všechno proto abychom ho stabilizovali a v prosinci stavbu zprovoznili. Ale já nechci nic zatajovat a mlžit a proto jsem informoval občany o tom co se děje. Bezpečnost řidičů na je důležitější než plnění politických slibů.

Nezprovoznime dálnici, pokud by existovalo nebezpečí sesuvu. O tom že dálnice povede v dnešní trase bylo rozhodnuto již dávno, stát zainvestoval téměř 10 miliard a našim úkolem je, aby se tato investice nezmařila. S odborníky se shodneme, že tudy vést muže, jen musíme udelat takové technické kroky, aby to bylo bezpečné za všech okolností.

Podle ministerstva dopravy může za sesuv nedaleký kamenolom. Správce silnic a železnic už jeho majitele, společnost Kámen Zbraslav, zažaloval o uhrazení zhruba miliardové škody. Společnost svoji vinu odmítla.

Podle Miroslavy Pošvářové, ředitelky takzvaného. Stínového ŘSD, není nový sesuv nic překvapivého. „Dlouhodobě se upozorňuje na rizikové území v délce tři kilometry, které končí opěrou mostu estakády. Opěra estakády je v pohybu od doby, kdy byla stavebně založena a měří se. Založení mostu nevyhovuje riziku sesuvu, protože piloty jsou krátké, uvedla šéfka neziskové organizace, kterou založil podnikatel Radim Jančura.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz