20. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálnici D8 uzavře hasičské cvičení. Pak bude premiérově fungovat ve čtyřech pruzích

Slavnostní otevření nového úseku dálnice D8 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní otevření nového úseku dálnice D8 | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Dálnici D8 v kritickém úseku takzvané Prackovické estakády čeká velký den. Ve středu se nejprve kompletně uzavře, aby mohlo proběhnout dlouho plánované hasičské cvičení, a následně se poprvé otevře v plném profilu - tedy ve všech čtyřech pruzích. Dosud fungovala pouze ve dvou kvůli nestabilitě okolního podloží.

K uzavření dálnice dojde ve středu po páté hodině ráno a nejzazší termín pro znovuobnovení provozu je pět hodin odpoledne. „Chceme ale být co nejrychlejší, realistická je pro nás patnáctá hodina odpolední, možná už čtrnáctá,“ řekl pro web Zdopravy.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Hasiči a záchranáři využijí přestávku v provozu mimo jiné i na nácvik postupu při nehodě s velkým počtem zraněných. Vyzkouší si i simulaci požáru v tunelu.

První auta projíždějící novým úsekem dálnice D8
První auta projíždějící novým úsekem dálnice D8

Po ukončení nácviků se úsek mezi Lovosicemi a Řehlovicemi otevře premiérově ve všech čtyřech pruzích. Otevření v plném rozsahu umožnila 320milionová investice, která pokryla zejména hloubkovou injektáž betonu do nestabilního podloží. Injektáže betonu jsou v plánu opět na jaře, takže provoz bude opět omezen.

„Prackovická estakáda je podle odborníků bezpečná pro provoz ve všech čtyřech pruzích a nemusí už omezovat řidiče,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok. Stav dálnice hlídá asi stovka čidel a měření vyhodnocuje Rada geotechnického monitoringu.

ČTK