Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálnici v Baku řídí český systém od AŽD

Systém na řízení rychlosti na dálnici v Baku od ADŽ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Systém na řízení rychlosti na dálnici v Baku od ADŽ. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Svou první zahraniční zakázku dokončuje v těchto dnech společnost AŽD Praha. V metropoli Ázerbájdžánu Baku instalovala svůj automatický systém řízení dopravy na dvaceti kilometrech osmiproudové dálnice z centra města k letišti.

Hodnota zakázky, kterou česká společnost získala v soutěži s německou a dvěma místními firmami, je 4,5 milionu eur, tedy asi 108 milionů korun.

"Jde o systém dynamického řízení provozu. Detektory a kamery snímají intenzitu dopravy a řídicí počítač pak určuje rychlost jízdy v jednotlivých úsecích a pruzích. Vše probíhá automaticky, ale dispečer má možnost zasáhnout," řekl LN Zdeněk Chrdle, generální ředitel AŽD Praha. Systém přispívá ke zrychlení a k plynulosti dopravy. Firma na zakázce pracovala od loňského října a nyní celý systém předává vládní organizaci Azerior Service, která má silniční síť v Ázerbájdžánu na starosti.

V Česku je podobným způsobem řízeno jen 30 kilometrů jižní části Pražského okruhu mezi dálnicemi na Brno a na Plzeň. K největším kolapsům a zácpám však dochází na nejstarší české dálnici D1 z Prahy do Brna. Ministerstvo dopravy ale automatický systém řízení na této dopravní tepně kvůli nedostatku financí neplánuje.

"Žádná zakázka na dynamické řízení v Česku zatím vypsána nebyla, řešily se jen statické informační tabule," potvrdil Chrdle.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...