15. června 2015 14:22 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálniční známka nebude potřeba na 4 úsecích. Které to jsou?

Ministr dopravy Ťok si od změny slibuje menší zatížení silnic nižších tříd. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Ťok si od změny slibuje menší zatížení silnic nižších tříd. | foto: ŘSD

PRAHA Od příštího roku nebudou řidiči potřebovat dálniční známku na čtyřech úsecích, které chce ze zpoplatněné dálniční sítě vyjmout ministerstvo dopravy. Jde o krátké úseky dálnic u Brna, Mladé Boleslavi nebo Mezna na Táborsku. O záměru vládu informoval v pondělí ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

„Úřad nyní začne pracovat na administrativních úkonech spojených s přípravami na jejich vyjmutí,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

„Když jedete po silnici číslo 16 z Mělníka do Jičína, musíte kolem Mladé Boleslavi jet kus po R10, abyste mohli pokračovat na Jičín. Podobně slouží D1 pro spojení silnic první třídy u Brna a také obchvat Tábora je zároveň i trasou silnice 1/19,“ uvedl ministr dopravy Ťok. Vyjmutí z poplatku se týká pouze osobních vozidel. Pro vozy těžší než 3,5 tuny se od příštího roku nic změnit nemá.

Od ledna 2016 navrhuje resort dopravy konkrétně vyjmout ze zpoplatnění 28kilometrový úsek dálnice D1 Kývalka - Brno, Brno - Holubice mezi exity 182 a 210. Dalšími úseky jsou tři kilometry dálnice D3 Mezno - Čekanice, sedm kilometrů rychlostní silnice R6 Jesenice - Cheb sever mezi exity 162 a 169 a sedm kilometrů rychlostní silnice R10 Mladá Boleslav, Bezděčín - Mladá Boleslav.

Ministerstvo nepředpokládá výrazný propad tržeb pro rok 2016, protože vyjmuté úseky budou nově používat především řidiči, kteří dosud tato místa objížděli po silnicích nižších tříd.

ČTK