16. března 2010 18:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálniční známky končí. Sněmovna podpořila elektronické viněty

Auta na dálnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auta na dálnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Řidiči budou s nejvyšší pravděpodobností od příštího roku používat místo dosavadních dálničních známek elektronické viněty. Poslanci odmítli návrh na vypuštění vinět ze zákona o pozemních komunikacích.

Pod návrhem na jejich zrušení jsou podepsaní poslanci ČSSD, KSČM i jeden poslanec ODS, které spojuje členství ve sněmovním kontrolním výboru. Ten se problematikou elektronických vinět zabýval a dospěl k závěru, že jsou neefektivní, nehospodárné a neúčelné.

Zavedení vinět schválila sněmovna loni v červnu, ačkoli její hospodářský výbor doporučil tento návrh z novely vyřadit. Senát je také navrhl vyřadit, ale poslanci ho přehlasovali. Návrh dotyčné novely sněmovně předložili v srpnu 2008 předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS), jeho stranický kolega Pavel Suchánek a místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL). Novela současně od letošního roku zavedla mýtné i pro auta nad 3,5 tuny.

Návrh uvedl poslanec ODS a místopředseda kontrolního výboru Libor Ježek a nešetřil přitom kritikou. Vinětu nazval ďábelskou krabičkou firmy Kapsch. Obvinil současnou vládu, která s návrhem nesouhlasí, že nechce snižovat korupci ani zadlužení ČR. Jak řekl, pokud by celý projekt prošel protikorupčním auditem, ukázalo by se vysoké riziko korupce na ministerstvu dopravy.

Prohlásil také, že schválená podoba elektronických vinět je nejhorší a pro stát nejméně výhodná. Její dopady na státní rozpočet odhadl na ztrátu alespoň 12 miliard korun. Některé technologie by podle něj bylo možné pořídit až dvanáctkrát levněji. Ježkovo vystoupení odsoudil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Kalousek se opřel do navrhovatele odmítnuté novely

Řekl, že Ježkovy argumenty jsou účelové a nefér, a vyzval ho, ať si je jde dělat po volbách jinam než do sněmovny. Obvinil ho, že si jen dělá před volbami "poslední obchod odcházejícího poslance". "Na to my vám kašleme!" vzkázal Kalousek Ježkovi. Za své výroky si ale vysloužil kritiku z řad sociální demokracie. Ježka se zastal i lidovec Ludvík Hovorka, který o něm řekl, že kvůli svým aktivitám v kontrolním výboru je nepohodlný spoustě lidí.

Vojíř poukázal na to, že dosavadní situace poškozovala hlavně ministerstvo dopravy, které nemohlo postupovat podle platného zákona a připravovat výběrové řízení na dodávku vinět. Pokud by s ním začalo a sněmovna viněty zrušila, byla by to zmařená investice.

Odmítl také námitky středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), který tvrdil, že celý systém vinět bude sloužit ke sledování lidí. Vojíř oponoval, že je to podobná věc jako mobilní telefon, který operátor sice může lokalizovat, ale už nezjistí, kdo přesně z něj telefonuje.

Rath ale reagoval tak, že podobný systém nemají ani v Rakousku, kde firma Kapsch sídlí. "Budeme pokusným králíkem tohoto systému," prohlásil Rath. Varoval také, že kartu, která má být přenosná, si bude půjčovat "půlka partají v paneláku", a celý systém se stane neefektivním.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)