Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Dálniční známky v Německu budou, shodli se politici

Německá dálnice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá dálnice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německé dálnice čeká revoluční změna. Politici z konzervativní unie CDU/CSU se shodli se sociálními demokraty na zavedení dálničních známek. Podle plánů pravděpodobné koalice by si cizinci museli známky kupovat, Němci by na ně měli nárok po zaplacení už existující daně z vozidla.

Mýtné pro cizince prosazuje především bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), záměr má ale i podporu německé veřejnosti. Plán CSU, aby si němečtí řidiči mohli odečíst poplatek za použití dálnice z daní, by ale podle některých expertů byl v rozporu s evropskými pravidly. Model s dálničními známkami by podle serveru Focus Online už na překážky na evropské úrovni narazit neměl.

CDU/CSU a SPD si od zavedení dálničních známek slibují získání dodatečných sedmi miliard eur (180 miliard korun) ročně do státního rozpočtu. Peníze by měly sloužit k investicím do dalšího rozvoje dopravní infrastruktury.

Strany podle serveru usilují i o rozšíření platnosti mýtného pro nákladní automobily. Podle záměrů CDU/CSU a SPD by se mělo mýtné nově vztahovat už na vozidla s užitnou hmotností od 7,5 tuny; v současnosti je hranice 12 tun. Strany uvažují i o tom, že by se zpoplatnilo více silnic.

V současnosti se kamionové mýtné platí za užití dálnic a vybraných silnic první třídy. Rozšíření mýtného pro nákladní automobily by podle odhadů stran mělo přinést do rozpočtu dodatečných 4,4 miliardy eur (113 miliard korun).

CDU/CSU a SPD chtějí v nadcházejícím volebním období investovat každý rok do dopravní infrastruktury 11 miliard eur (283,5 miliardy korun). V současnosti jsou investice na poloviční úrovni.

ADAC: Peníze zřejmě stačit nebudou

Zástupce největšího německého autoklubu ADAC Ralf Resch záměr na zvýšení objemu investic do dopravní infrastruktury uvítal. "Vždy jsme požadovali, aby do silnic v Německu šlo více peněz a aby tyto peníze byly účelově vázány na opravy škod na vozovkách," řekl v televizi N24. "Velmi by nás potěšilo, kdyby se takové opatření podařilo při současných koaličních jednáních prosadit," doplnil.

Ke konkrétnímu návrhu na zavedení dálničních známek pro osobní automobily se Resch nechtěl vyjadřovat, protože jeho podrobnosti nezná. Podotkl však, že předchozí návrh CSU na zavedení mýtného pro zahraniční řidiče by nevynesl státu dost peněz na to, aby mohl ve větší míře investovat do oprav a rozvoje německé silniční sítě.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...