Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálniční známky v Německu budou, shodli se politici

Německá dálnice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá dálnice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německé dálnice čeká revoluční změna. Politici z konzervativní unie CDU/CSU se shodli se sociálními demokraty na zavedení dálničních známek. Podle plánů pravděpodobné koalice by si cizinci museli známky kupovat, Němci by na ně měli nárok po zaplacení už existující daně z vozidla.

Mýtné pro cizince prosazuje především bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), záměr má ale i podporu německé veřejnosti. Plán CSU, aby si němečtí řidiči mohli odečíst poplatek za použití dálnice z daní, by ale podle některých expertů byl v rozporu s evropskými pravidly. Model s dálničními známkami by podle serveru Focus Online už na překážky na evropské úrovni narazit neměl.

CDU/CSU a SPD si od zavedení dálničních známek slibují získání dodatečných sedmi miliard eur (180 miliard korun) ročně do státního rozpočtu. Peníze by měly sloužit k investicím do dalšího rozvoje dopravní infrastruktury.

Strany podle serveru usilují i o rozšíření platnosti mýtného pro nákladní automobily. Podle záměrů CDU/CSU a SPD by se mělo mýtné nově vztahovat už na vozidla s užitnou hmotností od 7,5 tuny; v současnosti je hranice 12 tun. Strany uvažují i o tom, že by se zpoplatnilo více silnic.

V současnosti se kamionové mýtné platí za užití dálnic a vybraných silnic první třídy. Rozšíření mýtného pro nákladní automobily by podle odhadů stran mělo přinést do rozpočtu dodatečných 4,4 miliardy eur (113 miliard korun).

CDU/CSU a SPD chtějí v nadcházejícím volebním období investovat každý rok do dopravní infrastruktury 11 miliard eur (283,5 miliardy korun). V současnosti jsou investice na poloviční úrovni.

ADAC: Peníze zřejmě stačit nebudou

Zástupce největšího německého autoklubu ADAC Ralf Resch záměr na zvýšení objemu investic do dopravní infrastruktury uvítal. "Vždy jsme požadovali, aby do silnic v Německu šlo více peněz a aby tyto peníze byly účelově vázány na opravy škod na vozovkách," řekl v televizi N24. "Velmi by nás potěšilo, kdyby se takové opatření podařilo při současných koaličních jednáních prosadit," doplnil.

Ke konkrétnímu návrhu na zavedení dálničních známek pro osobní automobily se Resch nechtěl vyjadřovat, protože jeho podrobnosti nezná. Podotkl však, že předchozí návrh CSU na zavedení mýtného pro zahraniční řidiče by nevynesl státu dost peněz na to, aby mohl ve větší míře investovat do oprav a rozvoje německé silniční sítě.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!