21. února 2013 16:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Další průlom na lince Praha-Ostrava. RegioJet jezdí od 101 korun

Regiojet Student agency vyrazil na koleje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Regiojet Student agency vyrazil na koleje. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Železniční dopravce RegioJet zavedl nový systém jízdného. Do takzvaných "modrých kupé" nabízí na trase Praha-Ostrava jízdenky mimo špičku od 137 korun. V nejvytíženějších časech naopak jízdné o desítky korun zdraží. Zároveň RegioJet zavedl garanci nejlevnějších cen pro dojíždějící studenty s průkazkou. Cesta z Prahy do Ostravy je může vyjít jen na 101 korun.

Cenová válka na trase Praha-Ostrava pokračuje. Radikální snížení cen jízdného už oznámili všichni tři dopravci, kteří linku provozují. Nabídka RegioJet pro studenty je ale zatím suverénně nejvýhodnější.

"Toto je reakce na cenovou politiku Českých drah. V prosinci ČD opět zdražovaly jízdné na celé síti, pouze na lince Praha - Ostrava výrazně zlevnily dále pod ceny RegioJetu. Zákon zakazuje dominantovi nabízet podnákladové ceny, neboť tím komplikuje vstup nových soutěžitelů na trh," říká ke zavedení nových tarifů majitel RegioJetu Radim Jančura.

"Byli jsme nuceni začít se cenově přizpůsobovat vývoji trhu a nastavili jsme ceny tak, abychom byli levnější než České dráhy a nešli pod ceny Leo Express," dodává Jančura.

Dojíždění vyjde se žlutými vlaky nejlevněji

Nově budou mít jízdenky RegioJetu dvě levnější úrovně. V nejméně využívaných časech vyjde jízdenka mezi Prahou a Ostravou placená z kreditu na zákaznickém účtu na 137 korun a obyčejná jízdenka na 141 korun.

To je prakticky stejná cena, jakou nabízí konkurenční Leo Express. Podle mluvčího RegioJetu Aleše Ondrůje budou tyto ceny nasazeny například na ranní spoje ve směru z Ostravy do Prahy, které se téměř vždy potýkají s nejmenším zájmem zákazníků.

Dražší naopak bude jízdné v pátek, v neděli a v pondělí, kdy je zájem o cestování mezi Prahou a Ostravou největší a kdy jízdenka vyjde až na 325 korun. Druhá snížená sazba, která bude platit na většinu časů s výjimkou zmíněných špičkových, zavádí cenu 236 korun s kreditovou a 245 korun bez kreditové jízdenky.

RegioJet také nově garantuje nejnižší ceny pro dojíždějící studenty do 26 let. S platným potvrzením tak cena za jízdenku na trase Praha-Ostrava nepřekročí 190 korun. Ceny jízdného pro dojíždějící studenty z Prahy do Olomouce pak začínají na 77 korunách.

ČTĚTE TAKÉ:

S rozdílnými cenami pro jednotlivé odjezdové časy vlaků přišel vloni na podzim Leo Express. RegioJet podle Ondrůje bedlivě sledoval, zda se tento způsob cenotvorby, který je obvyklý spíše u nízkonákladových leteckých společností, ujme i na železnici. Nyní se podle Ondrůje zdá, že trh je schopný to akceptovat.

Více zákazníků chtějí do svých vlaků přilákat i České dráhy. Ty zlevnily povinné místenky do vlaků pendolino v závislosti na délce jízdy. Od března budou například část místenek (se slevou za včasný nákup) na nejkratší vzdálenosti mezi Ostravou a Těšínem nabízet za 35 korun, mezi Prahou a Olomoucí, nebo například Bohumínem a Pardubicemi pak za 70 korun. Místenka na trať mezi Prahou a Ostravou vyjde na 100 korun proti dosavadním dvěma stům, uvedly ČD.

mevMartin Nevyhoštěný