26. listopadu 2009 10:19, aktualizováno  16:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Další průšvih Opencard: přes půl miliardy skončilo v černé díře

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: cdr.cz

PRAHA Projekt Opencard si na konto připisuje další záporné body. Zatímco podle auditu město za kartu Pražana zaplatilo 888 milionů korun, firma, která celý projekt realizuje, dostala jen třetinu z této částky. Na dnešním zasedání pražského zastupitelstva jeho člen Milan Macek (KSČM) vyzval městskou radu, ať zastupitelům audit poskytne k nahlédnutí. Neúspěsně.

Podle MF Dnes dostala firma Huguess, která systém vytvořila, dodala karty i technologii, dostala jen 292 milionů korun. Další výdaje asi ve výši 60 milionů pak magistrátu vznikly při krytí slev na zlevněné jízdné, dva miliony pak Praha utratila za poštovní známky při rozesílání karet.

Na účtech Opencardu tak zbývá přibližně půl miliardy, kterou magistrát utratil za položky jako jsou právní služby, administrace nebo komunikace. Podle MF Dnes, která čerpá z interního dokumentu Dopravního podniku, šlo 42 milionů na propagaci.

Z této částky dorazilo 11 milionů na konto firmy Grand Princ, která je spojená s Michalem Voráčkem, jenž podnikal se známým podnikatelem Pavla Béma, lobbistou Romanem Janouškem. Dalších 11 milionů pak dostala firma sídlící na stejném místě jako Grand Princ a 6 milionů získala firma Telia Call, v níž figurují přátelé šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka, manželé Šecovi.

Přestože primátor novou tramvajenku pro Pražany od počátku podporoval, zodpovědnost za neprůhledné výdaje odmítá. "Rozhodující odpovědnost nese 'resortní ministr', v našem případě pan první náměstek Rudolf Blažek," řekl deníku Pavel Bém.

Bém: Provádí se ještě jeden audit

Radní Blažek přiznal, že právě kvůli podezřelému financování nechal provést audit. Zastupitel Macek podal návrh hlasování, aby zastupitelstvo smělo do auditu nahlédnout.

"Zastupitelé Prahy nemají jiné informace než z tisku. Požadujeme informace aktuální, v plném rozsahu a dříve než média," řekl Macek. Po městské radě chtěl závěrečnou zprávu auditu v plném znění. Primátor Bém spolu s Blažkem, v ODS jindy rivalové, byli v této otázce jednotní. Macka přesvědčovali, aby se o auditu jednalo až na příštím jednání zastupitelstva.

Sami radní mají audit jenom chvíli, a proto potřebují čas na sepsání závěrečné zprávy, tvrdí. Bém prý chce k zprávě dodat vyjádření Dopravního podniku Praha, magistrátního odboru informatiky, aby zpráva byla vytvořena "komplexně". Podle pražského primátora vzniká ještě jeden audit, aby měl magistrát o průběhu projektu více informací.

Macek v hlasování se svým požadavkem nakonec neuspěl a Bém s Blažkem dosáhli toho, že zastupitelé spatří audit až na jednání 17. prosince.

Lidovky.cz