13. února 2015 13:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Další slib: rodiče dětí do tří let budou v Praze jezdit v MHD zdarma

Tramvaj T15 Škoda ForCity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj T15 Škoda ForCity. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA V Praze ještě ani nezačalo platit slíbené zlevnění tramvajenek a městská rada přispěchala s dalším návrhem. Rodiče dětí do tří let by mohli jezdit v pražské MHD zadarmo. Podmínkou je, že by dítě mělo svou průkazku.

Změna by mohla platit od 1. července. Vyplývá to z materiálu, který v úterý projednají na svém jednání pražští radní. 

Zavést cestování pro rodiče zdarma zamýšlí Praha v souvislosti se zmíněným zlevněním ročního kuponu na 3650 korun, které by mělo platit rovněž od 1. července.

ČTĚTE TAKÉ:

Důvodem, proč by dítě muselo mít průkazku, je, aby měl rodič oficiální doklad o věku dítěte. „Vzhledem k tomu navrhujeme vázat bezplatnou přepravu osoby doprovázející dítě do věku tří let právě na dítě,“ píše se v dokumentu. 

V případě, že se rodiče na rodičovské vystřídají, nebudou pak muset pořizovat novou průkazku. Ta by také umožnila, aby dítě doprovázela i jiná blízká osoba, například jeden z prarodičů.

Inspirace v Brně

Vedení města se k této slevě inspirovalo v jiných městech. Stejný systém podle materiálu funguje například v Brně. K vydání průkazky budou rodiče potřebovat fotografii dítěte a zaplatí poplatek dvacet korun. Předložit budou muset také svůj občanský průkaz. Platnost průkazky bude vzhledem k růstu dítěte pouze jeden rok.

Ztráta ze zavedení této slevy by se měla pohybovat okolo 37 milionů korun. „Posouzení skutečně vzniklé ztráty v této kategorii je velmi problematické, neboť k němu nejsou k dispozici žádné relevantní údaje,“ píše se v materiálu.

Vedení města kromě jízdného zdarma pro rodiče chystá od července rovněž zlevnění ročního kuponu o 1 100 korun na 3 650 korun. Město si od tohoto kroku slibuje příliv cestujících. Pokud nové nezíská, může se ztráta vyšplhat až na 400 milionů.

Lidovky.cz, ČTK