19. listopadu 2015 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dárek od VW za 25 tisíc využilo 120 tisíc Američanů. Češi zatím nedostali nic

Vozy Volkswagen na výrobní lince | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozy Volkswagen na výrobní lince | foto: Reuters

DETROIT O balíček platebních karet v hodnotě tisíc dolarů (zhruba 25 tisíc korun) pro majitele naftových automobilů od koncernu Volkswagenu se softwarem umožňujícím manipulovat s emisemi se v USA přihlásilo 120 tisíc lidí, tedy asi čtvrtina celkového počtu.

V Česku zatím německá automobilka ani její česká dcera Škoda Auto žádné odškodné nenabídly. Ministr průmyslu Jan Mládek dokonce před časem naznačil, že se tuzemští zákazníci zřejmě ničeho nedočkají.

Vlastníci v USA dostanou kartu Visa s částkou 500 dolarů a dalších 500 dolarů mohou použít na nákup služeb u dealerů Volkswagenu, uvedla firma ve středu.

VÍCE O DIESELGATE

Americkým majitelů upravených vozů tuto satisfakci za způsobenou újmu Volkswagen nabídl před deseti dny. Firma se tak snaží získat zpět důvěru zákazníků. Nabídka platila pro celkem 482 tisíc majitelů těchto vozů a celkové náklady pro firmu tak mohly dosáhnout až půl miliardy dolarů.

Americká divize Volkswagenu uvedla, že přijetí balíčku je projevem „dobré vůle“, není spojeno s žádnými podmínkami a nebrání majitelům vozů podat na firmu žalobu. Volkswagen již v USA kvůli skandálu s emisemi čelí stovkám žalob.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Volkswagen pak přiznal, že software instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto. Od amerických úřadů hrozí společnosti pokuta až 18 miliard dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz