Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
23. ledna 2017 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zúžení a kolony. Letos se rozkope 70 kilometrů dálnic. Podívejte se kde

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Stavební sezona se blíží a silničáři už mají jasno, jaké dálnice letos pošlou do opravy. Nepříjemná zúžení a mnohdy i desítky minut čekání se objeví na dvanácti místech v Česku – a to nepočítáme modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, která má samostatný harmonogram.

OPRAVY DÁLNIC 2017

Celkem 72 kilometrů

 • Pražský okruh (D0) oprava AB vozovek MÚK Třebonice a Řepy a mostů 1-211,1-212 a 1-213
 • D1 km 182 – 190 L - 8km
 • D1 km 210,0 – 204,6 L – 5,4 km
 • D2 km 11,9 - 3,2 L – 8,7 km
 • D2 km 42,6 - 31,9 L – 10,7 km
 • D5 km 0 - 5,4 P včetně odpočívky Drahelčice – 5,4 km
 • D5 km 64,5 - 61,0 L včetně odpočívek Svojkovice a Rokycany – 3,5 km
 • D8 km 5,2 - 2,2 L – 3 km
 • D8 km 12,1 - 18,4 P – 6,3 km
 • D8 km 37,3 - 48,3 P+L – 11 km
 • D11 km 0 - 8 – 8 km
 • D35 292,8 - 294,9 P+L – 2,1 km

Vysvětlivky: L (levý pruh), P (pravý pruh)

zdroj: ŘSD

Opravy se týkají hlavně výměny asfaltových a betonových povrchů. Pokud se Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podaří naplnit plán, který mají Lidovky.cz k dispozici, rozkopou letos dělníci přibližně 72 kilometrů. To je bezmála o osm víc, než stihli opravit v loňském roce.

Nejcitelnější budou pro řidiče práce na starší části D8, která vede z Prahy do Lovosic. Na třech různých úsecích protínajících krajinu kolem Kralup či Roudnice je to v součtu více než dvacet kilometrů. Cesta do Německa se tak po prosincovém otevření nového úseku D8 zase o něco zpomalí.

Plánovači chystají také práce na dvou částech dálnice D2 spojující Brno se slovenskou hranicí, celkem půjde o 19,4 kilometru. Opravovat se bude také na D1 - na částech, kterých se netýká výše zmíněná velké modernizace. Konkrétně budou dělníci aktivní na úseku těsně před městem (od 182. kilometru) a také na šesti kilometrech mezi Brnem-východ a Holubicemi.

Tento úsek je zatím jednou z mála letošních stavebních akcí, pro níž už ŘSD vybralo zhotovitele a je možné lidem alespoň rámcově přiblížit termín. „Předpokládáme zahájení prací na jaře, až nastanou vhodné klimatické podmínky,“ říká mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Tendry na stavební firmy pro další výše zmíněné úseky budou následovat.

Kde se budou opravovat dálnice v roce 2017?

„Využíváme zimního období k soutěžení dodavatelů, podepisování smluv a přípravě stavebních harmonogramů spolu s kraji, aby nedocházelo ke kolizím s opravami na přilehlých silnicích nižších tříd,“ doplnil Rýdl.

ŘSD (která v Česku spravuje dálnice a silnice první třídy – pozn. red.) je podle svého mluvčího v pravidelném kontaktu s místními silničáři a ladí své plány tak, aby rozkopanými silnicemi všeho druhu nepřipravila místním řidičům nestravitelnou kombinaci oprav a uzavírek.

Rekonstruovat se bude nejen v regionech, ale i kolem metropole, Pražský okruh čeká mimo jiné oprava tří mostů.

Na dálniční opravy letos počítá stát přibližně s jednou a půl miliardou korun. Ale jde jen o odhad, protože loni bylo v plánu utracení 1,4 miliardy, ale nakonec silničáři prostavěli dvě miliardy.

Plánovaná oprava dálnice D1.
Plánovaná oprava dálnice D2.

Jednoznačně největší akcí na českých dálnicích je už několikátým rokem takzvaná modernizace D1, nejponičenější rychlé silnice v zemi. Jde o její klíčovou část mezi hlavním městem a Brnem.

Kvůli prasklinám betonových desek rozhodlo ministerstvo dopravy v roce 2011 o její celkové opravě, ale kvůli zpoždění začala až v průběhu roku 2013. Celá akce mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělená do 21 úseků, které se opravují postupně. Hotových je jich zatím šest.

Příští rok se bude opravovat až devět úseků najednou. Celá D1 do Brna bude dokončená v roce 2020, slibuje ŘSD. Podle ní jde de facto o postavení zcela nové dálnice.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.