Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Delší cesta vlakem? Rozdělené jízdenky někdy vyjdou i o stovky korun levněji

Při kupování jízdenek se často vyplatí porovnat jednotlivé spoje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při kupování jízdenek se často vyplatí porovnat jednotlivé spoje. | foto: České dráhy

PRAHA Cesta z Prahy do Bratislavy stojí s Českými drahami 778 korun. Ovšem jen pokud si koupíte jeden lístek. Pokud si koupíte lístky dva, z Prahy do Brna a z Brna do Bratislavy, zaplatíte 497 korun, tedy skoro o tři stovky méně. Podivné? Takto můžete ušetřit u více spojení, mezinárodních i vnitrostátních.

Nerozpoznaná adresa videa z YouTubu.

České dráhy tvrdí, že takto podporují cestování „v určité geografické oblasti“. A také, že takovéto rozdíly už platí delší dobu. Dopravce tak nutí zákazníky, aby své cesty pečlivě rozkouskovali.

Křiklavě tento fakt vystupuje právě u spojení z Prahy do Bratislavy. Cena za přímou cestu v základní sazbě vyjde na 778 korun. Pokud si však zakoupí dva lístky: jeden z Prahy do Brna a druhý z Brna do Bratislavy, cena se razantně sníží na 497 Kč. Rozdíl stejného spoje činí tedy 281 korun. Na tento fakt znovu upozornil ve čtvrtek na facebookovém profilu David Grudl.

„Příslušný uživatel kombinuje různé typy slev pro různé úseky cesty. Každá tato sleva má své specifické určení, aby podpořila cestování v určitém segmentu trhu nebo v určité geografické oblasti,“ obhajuje komplikované cenění jízdenek mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Úspory v řádu stokorun

České dráhy také argumentují, že i přímá jízdenka se dá pořídit levněji, konkrétně od 414 korun. Jde ale o slevy. Server Lidovky.cz se zaměřil na základní nabízené jízdné.

V jízdenkovém eShopu Českých drah se po bližším zkoumání ukazuje, že odlišná cena se týká například i cesty do Vídně, Drážďan nebo Berlína.

Lidé, kteří jedou přímým vlakem z Brna až do Drážďan, zaplatí za více než pětihodinovou cestu 1181 korun. Když si však jízdné rozdělí na Brno-Praha a Praha-Drážďany zaplatí o 259 korun méně, tedy 922 Kč.

Ani z Prahy do Vídně není levnější přímá jízdenka. S rozdělením cesty v Brně zaplatí cestující 850 korun a ušetří 282 Kč. Trasa Praha-Vídeň totiž vyjde na 1132 korun.

Rozdělením ztrácí cestující některá práva

Ceny vnitrostátních spojů se rozdělením tak výrazně neliší, či jsou naopak kratší úseky dražší. Jednou z výjimek je spojení Praha-Cheb. Přímá cesta vyjde na 392 Kč, zatímco rozdělením cesty „papírovým přestupem“ v Karlových Varech ušetří cestující 154 korun.

U dalších spojení není rozdíl tak markantní, ale stále je možné zdvojením ušetřit. Za přímou jízdenku z Prahy do Domažlic zaplatí člověk o 55 korun více, než s přestupem v Plzni.

Podle Kateřiny Šubové má zákazník právo rozdělit si jízdu na menší úseky a ušetřit, připravuje se tím však o určité benefity. „Cestující si může jízdu rozdělit, ale zbavuje se tak mnoha svých práv, například možnosti odškodnění při zpoždění, proplacení ubytování, dodatečného servisu v případě zrušení vlaku, zrušení vlaku v části trasy a tak podobně,“ vysvětluje mluvčí ČD. „Cestující by tak měl velmi dobře vážit, zda se mu vyplatí úspora obvykle několika desítek, v některých případech snad i stovek korun.“

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.