Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Deset nejděsivějších přistávacích drah světa. Podívejte se

Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibské moře -  Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibské moře - Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů. | foto: Reprofoto

PRAHA Kdyby mnozí turisté věděli, kde na jakou dráhu bude jejich letadlo přistávat, možná by si svou cestu raději rozmysleli. Přinášíme vám přehled nejděsivějších letišť světa, tak jak je vybral Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

1. Letiště PARO, Bhútán

Toto letiště je hlavním mezinárodním letištěm himalájského Bhútánu. Je skryté v údolí a vrcholky okolních hor dosahují nadmořské výšky kolem 4900 m nad mořem.

Letiště PARO, Bhútán - Na tomto letišti mohou proto přistávat pouze speciálně vyškolení piloti

Na tomto letišti mohou proto přistávat pouze speciálně vyškolení piloti, kteří jsou schopni v úzkém korytu mezi stromy pokrytými horami bezpečně manévrovat.

2. Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibik

Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů. Tato délka je standartně dostačující pouze pro malé a střední letouny.

Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibské moře -  Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů.

Přesto je toto letiště druhé nejrušnější v této oblasti Karibiku a přistávají zde tak i obří letadla jako Boeing 747 nebo Airbus A340, které při vzletu nebo přistání létají těsně nad plotem, který odděluje přistávací dráhu od nedaleké pláže.

Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibské moře -  Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů.

3. REAGANOVO národní letiště, Washington DC, USA

Washingtonské letiště se nachází přímo uprostřed dvou vzájemně se překrývajících vzdušných proudů.

REAGANOVO národní letiště, Washington DC, USA - Washingtonské letiště se nachází přímo v centru dvou vzájemně se překrývajících vzdušných proudů.
 
Poloha tohoto letiště vyžaduje, aby se piloti při klesání drželi řeky Potomac a zároveň se dokázali vyhnout budovám Pentagonu a CIA. Naopak při vzletu, musí piloti rychle stoupat podél levého břehu řeky tak, aby se vyhnuli Bílému Domu.

4. Letiště GIBRALTAR, Gibraltar

Letiště Gibraltar je ze dvou stran obklopeno mořem. Na východní straně Středozemním a na západní straně zálivem Algeciras.

 Letiště GIBRALTAR, Gibraltar - Letiště je ze dvou stran obklopeno mořem

Přistávací dráha letiště je pouhých 1828 m dlouhá, takže při přistávacím a vzletovém manévrování musejí být piloti velice přesní.

5. Přistávací dráha MATEKANE, Lesotho, Afrika

Tato přistávací dráha je umístěna na okraji hory ve výšce 2030 m. Už jen tato poloha pro piloty znamená problém, navíc je však dráha pouhých 399m dlouhá.

Přistávací dráha MATEKANE, Lesotho, Afrika - Tato přistávací dráha je umístěna na okraji hory ve výšce 2030 m.

Ještě před vzletem se celou dobu díváte na 600 metrů vysokou stěnu, která se před Vámi vypíná…

6. Letiště BARRA, Skotsko, Velká Británie

Toto letiště se nachází na vnější části ostrova Barra a nachází se zcela raritně v široké mělké zátoce. Hladkost přistání závisí na tom, kdy ustává příliv.

Letiště BARRA, Skotsko, Velká Británie -  Hladkost přistání závisí na tom, kdy ustává příliv.


7. Letiště TONCONTIN, Tegucigalpa, Honduras

Letiště hlavního města Hondurasu je položeno v nadmořské výšce 1000 m. Není zde možné přistát  větším než Boeing 757, jelikož je jeho dráha dlouhá pouze 1862m.

Letiště TONCONTIN, Tegucigalpa, Honduras - Pilot musí proletět horským terénem, aby se dostal na letiště, a těsně před přistáním musí pilot překonat otočení o 45 stupňů

Pilot musí proletět horským terénem, aby se dostal na letiště, a těsně před přistáním musí pilot překonat otočení o 45 stupňů, tak aby bezpečně přistál v údolí.

8. Letiště J.F. KENNEDYHO, New York, USA

Piloti se zde při přistávacím manévru musejí vyhýbat dalším letounům, kteří směřují na další newyorská letiště – Newark a LaGuardia, která jsou v blízkosti letiště J. F. Kennedyho.

 Letiště J.F. KENNEDYHO, New York, USA - Piloti se zde při přistávacím manévru musejí vyhýbat dalším letounům, kteří směřují na další newyorská letiště

Protihluková opatření zde byla zavedena již  1964. Před přistáním na přistávací dráhu 13L musí mít piloti dohlednost 8 km.

 Letiště J.F. KENNEDYHO, New York, USA - Piloti se zde při přistávacím manévru musejí vyhýbat dalším letounům, kteří směřují na další newyorská letiště


9. Letiště MADEIRA, Funchal, Portugalsko

Letiště na Madeiře je vklíněno mezi hory a Atlantik. Při přistání musí být proto piloti velmi přesní a piloti musí být  přistávacímu manévru speciálně vyškoleni.

 Letiště MADEIRA, Funchal, Portugalsko - Letiště na Madeiře je vklíněno mezi hory a Atlantik.

Unikátní projekt zvýšeného prodloužení dráhy prodloužilo dráhu na 2743m. I přesto je stále přiblížení na RWY5 velmi děsivé. Pilot musí směřovat letadlo přímo do hor a na poslední chvíli letoun stočí na přistávací dráhu.

10. Letiště JUANCHO E. YRAUSQUIN, Saba, Nizozemské Antily

Toto je jediné letiště na karibském ostrově Saba v Nizozemských Antilách v Karibském moři. Je známo jako nejkratší dlážděné letiště světa délkou pouhých 396 m.

Letiště JUANCHO E. YRAUSQUIN, Saba, Nizozemské Antily - Je známo jako nejkratší dlážděné letiště světa élkou pouhých 396 m.

Plocha letiště zabírá poměrně velkou část maličkého ostrůvku Saba a mnohými experty je považováno za vůbec nejnebezpečnější letiště světa přesto, že se tam ještě neudála žádná větší havárie.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!