Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Deset nejděsivějších přistávacích drah světa. Podívejte se

Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibské moře -  Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibské moře - Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů. | foto: Reprofoto

PRAHA Kdyby mnozí turisté věděli, kde na jakou dráhu bude jejich letadlo přistávat, možná by si svou cestu raději rozmysleli. Přinášíme vám přehled nejděsivějších letišť světa, tak jak je vybral Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

1. Letiště PARO, Bhútán

Toto letiště je hlavním mezinárodním letištěm himalájského Bhútánu. Je skryté v údolí a vrcholky okolních hor dosahují nadmořské výšky kolem 4900 m nad mořem.

Letiště PARO, Bhútán - Na tomto letišti mohou proto přistávat pouze speciálně vyškolení piloti

Na tomto letišti mohou proto přistávat pouze speciálně vyškolení piloti, kteří jsou schopni v úzkém korytu mezi stromy pokrytými horami bezpečně manévrovat.

2. Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibik

Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů. Tato délka je standartně dostačující pouze pro malé a střední letouny.

Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibské moře -  Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů.

Přesto je toto letiště druhé nejrušnější v této oblasti Karibiku a přistávají zde tak i obří letadla jako Boeing 747 nebo Airbus A340, které při vzletu nebo přistání létají těsně nad plotem, který odděluje přistávací dráhu od nedaleké pláže.

Letiště PRINCEZNY JULIANY, ostrov Svatý Martin, Karibské moře -  Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která je činí pouhých 2,180 metrů.

3. REAGANOVO národní letiště, Washington DC, USA

Washingtonské letiště se nachází přímo uprostřed dvou vzájemně se překrývajících vzdušných proudů.

REAGANOVO národní letiště, Washington DC, USA - Washingtonské letiště se nachází přímo v centru dvou vzájemně se překrývajících vzdušných proudů.
 
Poloha tohoto letiště vyžaduje, aby se piloti při klesání drželi řeky Potomac a zároveň se dokázali vyhnout budovám Pentagonu a CIA. Naopak při vzletu, musí piloti rychle stoupat podél levého břehu řeky tak, aby se vyhnuli Bílému Domu.

4. Letiště GIBRALTAR, Gibraltar

Letiště Gibraltar je ze dvou stran obklopeno mořem. Na východní straně Středozemním a na západní straně zálivem Algeciras.

 Letiště GIBRALTAR, Gibraltar - Letiště je ze dvou stran obklopeno mořem

Přistávací dráha letiště je pouhých 1828 m dlouhá, takže při přistávacím a vzletovém manévrování musejí být piloti velice přesní.

5. Přistávací dráha MATEKANE, Lesotho, Afrika

Tato přistávací dráha je umístěna na okraji hory ve výšce 2030 m. Už jen tato poloha pro piloty znamená problém, navíc je však dráha pouhých 399m dlouhá.

Přistávací dráha MATEKANE, Lesotho, Afrika - Tato přistávací dráha je umístěna na okraji hory ve výšce 2030 m.

Ještě před vzletem se celou dobu díváte na 600 metrů vysokou stěnu, která se před Vámi vypíná…

6. Letiště BARRA, Skotsko, Velká Británie

Toto letiště se nachází na vnější části ostrova Barra a nachází se zcela raritně v široké mělké zátoce. Hladkost přistání závisí na tom, kdy ustává příliv.

Letiště BARRA, Skotsko, Velká Británie -  Hladkost přistání závisí na tom, kdy ustává příliv.


7. Letiště TONCONTIN, Tegucigalpa, Honduras

Letiště hlavního města Hondurasu je položeno v nadmořské výšce 1000 m. Není zde možné přistát  větším než Boeing 757, jelikož je jeho dráha dlouhá pouze 1862m.

Letiště TONCONTIN, Tegucigalpa, Honduras - Pilot musí proletět horským terénem, aby se dostal na letiště, a těsně před přistáním musí pilot překonat otočení o 45 stupňů

Pilot musí proletět horským terénem, aby se dostal na letiště, a těsně před přistáním musí pilot překonat otočení o 45 stupňů, tak aby bezpečně přistál v údolí.

8. Letiště J.F. KENNEDYHO, New York, USA

Piloti se zde při přistávacím manévru musejí vyhýbat dalším letounům, kteří směřují na další newyorská letiště – Newark a LaGuardia, která jsou v blízkosti letiště J. F. Kennedyho.

 Letiště J.F. KENNEDYHO, New York, USA - Piloti se zde při přistávacím manévru musejí vyhýbat dalším letounům, kteří směřují na další newyorská letiště

Protihluková opatření zde byla zavedena již  1964. Před přistáním na přistávací dráhu 13L musí mít piloti dohlednost 8 km.

 Letiště J.F. KENNEDYHO, New York, USA - Piloti se zde při přistávacím manévru musejí vyhýbat dalším letounům, kteří směřují na další newyorská letiště


9. Letiště MADEIRA, Funchal, Portugalsko

Letiště na Madeiře je vklíněno mezi hory a Atlantik. Při přistání musí být proto piloti velmi přesní a piloti musí být  přistávacímu manévru speciálně vyškoleni.

 Letiště MADEIRA, Funchal, Portugalsko - Letiště na Madeiře je vklíněno mezi hory a Atlantik.

Unikátní projekt zvýšeného prodloužení dráhy prodloužilo dráhu na 2743m. I přesto je stále přiblížení na RWY5 velmi děsivé. Pilot musí směřovat letadlo přímo do hor a na poslední chvíli letoun stočí na přistávací dráhu.

10. Letiště JUANCHO E. YRAUSQUIN, Saba, Nizozemské Antily

Toto je jediné letiště na karibském ostrově Saba v Nizozemských Antilách v Karibském moři. Je známo jako nejkratší dlážděné letiště světa délkou pouhých 396 m.

Letiště JUANCHO E. YRAUSQUIN, Saba, Nizozemské Antily - Je známo jako nejkratší dlážděné letiště světa élkou pouhých 396 m.

Plocha letiště zabírá poměrně velkou část maličkého ostrůvku Saba a mnohými experty je považováno za vůbec nejnebezpečnější letiště světa přesto, že se tam ještě neudála žádná větší havárie.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!