Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Deset nejdražších věcí zapomenutých ve veřejné dopravě

Hlava Paula McCartneyho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlava Paula McCartneyho | foto: Reprofoto

LONDÝN Každý z nás už nechal něco ležet na sedačce v autobusu. Deštník, bundu, mobilní telefon, nebo mp3 přehrávač. Někteří lidé ovšem ztrácejí v mnohem větším měřítku - v prostředcích veřejné dopravy už nechali věci v hodnotě několika luxusních bytů v centru Prahy. Zde jsou některé z nich:

 Quint

1) Housle Stradivari - 60 000 000 korun

Houslista Philippe Quint nechal loni v květnu v newyorském taxíku zapůjčené housle Kiesewetter Stradivari z roku 1723. Taxikář Mohamed Khalil nicméně nástroj vrátil a byl oceněn improvizovaným děkovným koncertem na letišti JFK.

2) Cello Stradivari - 48 000 000 korun

Další hudební nástroj z dílny Stradivari nechal v newyorském taxíku pan Yo Yo Ma v roce 1999 poté, co odehrál koncert v Carnegie Hall. Cello nakonec nalezli po čtyřech nekonečných hodinách policisté v garáži taxislužby v Queens.

Yo Yo Ma

3) Housle Pressenda - 11 400 000 korun

Hudebníci jsou nejspíše nejroztržitější cestující. I třetí místo v žebříčku obsadil muzikant, který zapomněl svůj nástroj v newyorském taxíku. 22letý Korejec Hahn-Bin nechal ležet své housle Pressenda z 18. století na zadní sedačce při cestě na koncert do Hamptons. Sdružení taxislužeb vysledovalo vůz i nástroj pomocí GPS.

Yo Yo Ma

4) Housle u roku 1698 - 3 240 000 korun

Problém se zapomínáním možná není v hudebnících, ale v samotných hudebních nástrojích. Důchodce Robert Napier nechal ve vlaku při cestě do Londýna housle, které roku 1698 vyrobil Matteo Goffriller a na které hrál i Paganini. V hlavním městě si přitom chtěl nechat zděděný nástroj ocenit, ten se ale už nikdy nenašel.

5) 900 000 korun v použitých bankovkách

Hromada peněz, která nejspíš pochází z kriminální činnosti, byla loni v létě nalezena zaměstnanci železnice v Edinburghu. Stanice se přitom nachází na trase, kterou používají drogoví kurýři. Jeden ze zaměstnanců řekl listu Scotsman: "Zavolali jsme policii, oni si brašnu plnou peněz odvezli, a to bylo naposledy, co jsme o ní slyšeli."

6) Dvoje hodinky Rolex - 750 000 korun

Pár klasických hodinek Rolex byl nalezen v londýnském autobuse v roce 2006 a vrácen majiteli. Londýnský dopravní podnik nezná o případu žádné další podrobnosti.

7) Tajné informace o teroristech - hodnota neznámá

Nejmenovaný zaměstnanec britské vlády nechal loni v červnu přísně tajné dokumenty o Iráckých bezpečnostních silách a Al-Kajdě ve vlaku. Následující den zapomněl v jiném vlaku další důvěrné dokumenty jiný státní zaměstnanec. Oba dokumenty přitom pronikly do médií.

8) Hlava Paula McCartnyho - 300 000 korun

Bezdomovec požadoval loni na podzim odměnu poté, co našel ztracenou voskovou hlavu bývalého člena Beatles v popelnici na stanici Reading railway. Hlava, kterou ve vlaku nechal účastník dražby, předtím byla vystavena v muzeu Louise Tussauda v Norfolku.

Hlava Paula McCartneyho

9) 60 000 korun na dovolenou

Loni v létě nechal turista ze Sri Lanky tašku s 2000 librami, pasy celé rodiny, kreditními kartami a letenkami v londýnském metru. Zavadlo naštěstí nalezl poctivý cestující, který ji odevzdal dopravnímu podniku.

10) Televize - 60 000 korun

Jeden z cestujících dokázal v roce 2006 v londýnském taxíku nechat širokoúhlou plasmovou televizi. Žádné další podrobnosti nejsou veřejně dostupné.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...